Nedeľa: bude veterno a na horách hrozí víchrica

Počas dnešnej noci bude na Slovensku oblačno až zamračené. Na strednom a na východnom Slovensku bude na viacerých miestach pršať alebo mrholiť. Na západe krajiny bude pršať na viacerých miestach.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 3 do 8 stupňov Celzia. Na juhozápade Slovenska bude mierne teplejšie a teplota v noci sa bude pohybovať okolo 10 stupňov Celzia.

Počas noci bude na Slovensku fúkať juhovýchodný vietor o rýchlosti od 10 až 30 km/h. V nárazoch môže rýchlosť vetra ojedinele a to najmä na Záhorí, dosiahnuť až 60 km/h. V južnej polovici stredného Slovenska bude fúkať len slabý vietor. Na horách nad pásmom lesa sa nadránom treba pripraviť na prudký až búrlivý vietor.

Teplo a veterno

Počas zajtrajšieho dňa bude na Slovensku oblačno až zamračené avšak príjemne teplo. Ojedinele najmä na západe a v Žilinskom kraji môže byť aj zmenšená oblačnosť.

Na strednom a na východnom Slovensku sa treba na viacerých miestach, pripraviť na mrholenie a dážď. Ojedinele môže pršať aj na západnom Slovensku.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 10 až do 15 stupňov Celzia. Na západe však bude teplejšie a denná teplota sa bude pohybovať od 15 až do 20 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 7 stupňov Celzia.

Počas zajtrajšieho dňa bude fúkať juhovýchodný až južný vietor o rýchlosti od 16 až do 35 km/h. V nárazoch môže miestami rýchlosť vetra dosiahnuť až 60 km/h. V južnej polovici stredného Slovenska bude miestami fúkať len slabý vietor. Na horách a nad pásmom lesa sa treba pripraviť na búrlivý vietor až víchricu.

Výstraha pred vetrom

V okresoch severného Slovenska sa na horách ojedinele očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 – 160 km/h a priemernú rýchlosť vetra 90 až 100 km/).

Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a to najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Na horách hrozí zajtra búrlivý vietor až víchrica. Platia výstrahy druhého stupňa pred silným vetrom.

Výstraha druhého najvyššieho stupňa pred silným vetrom a víchricou na horách platí v okresoch: Žilina, Martin, Banská Bystrica, Námestovo, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Brezno, Poprad, Tvrdošín.

V okrese Kežmarok potom platí výstraha prvého stupňa pred silným vetrom na horách.

Aj na západe

V okresoch západného Slovenska sa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 – 70 km/h.

Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Veterno však zajtra bude aj na západe Slovenska kde platí výstraha prvého stupňa pred silným vetrom.

Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom platí v nasledujúcich okresoch západného Slovenska: Bratislava, Senec, Malacky, Pezinok, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanty, Hlohovec, Piešťany, Trnava.

Okrem západného Slovenska platí výstraha pred silným vetrom aj v nasledujúcich okresoch na severe Slovenska: Kežmarok, Poprad, Námestovo, Tvrdošín.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články