Počasie nás v nasledujúcich hodinách potrápi. Cez noc víchrica, zajtra dážď

Slovensko v nasledujúcich hodinách poriadne potrápi vyčíňanie počasia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred víchricou na horách a tiež pred dažďom.

Viaceré okresy by sa mali pripraviť na výdatné zrážky počas celého zajtrajšieho dňa. Výstraha pred víchricou na horách platí do zajtrajších skorých ranných hodín. Vietor však potrápi viaceré okresy.

Víchrica

V okresoch Brezno, Tvrdošín, Poprad a Liptovský Mikuláš platí najvyššieho tretieho stupňa pred víchricou. V uvedených okresoch sa na hrebeňoch Tatier  očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 160 – 180 km/h.

Pozor na víchricu na horách. V nárazoch môže rýchlosť vetra dosiahnuť až 180 km/h.

Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Vietor

Výstraha druhého stupňa pred silným vetrom o rýchlosti až do 160 km/h platí potom v okresoch Ružomberok a Banská Bystrica.

V okresoch Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Gelnice, Košice, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Žilina platí potom výstraha prvého stupňa pred silným vetrom.

V týchto okresoch sa na horách v polohách nad 1000 metrov miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne v priemere 70 až 85 km/h a krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 – 135 km/h.

Dážď

Výstraha však počas dnešnej noci a zajtrajšieho dňa platí aj pred výdatným dažďom. V okresoch Banská Bystrica, Brezno, Detva, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Zvolen, Rožňava, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok sa ojedinele očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 70 – 100 mm.

Dnes v noci a počas zajtrajšieho dňa mnohé okresy Slovenska potrápi aj dážď.

Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Vo viacerých okresoch Slovenska však platí aj výstraha prvého stupňa pred dažďom. Spadnúť tu môže až 70 mm zrážok.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články