FinancieSprávyTlačové správy

NBS si pripomína 30 rokov slobody

„Demokracia nie je nikdy hotová vec. Demokracia je niečo, na čom musí národ neustále pracovať. Dôležité je jedno jediné … aby sa demokracia znova stala aktívnym demokratickým procesom, a nie hotovou demokraciou zahrabanou v tovare a zlate,”  Archibald MacLeish.

Novembrové udalosti roku 1989 odštartovali demokratizáciu bývalého Československa. Priniesli spoločenskú, politickú a ekonomickú premenu krajiny pre viac ako 15 miliónov ľudí túžiacich po pozitívnej zmene, po lepšom živote.

„Vďaka novembru 89 tu dnes všetci stojíme slobodnejší, veselší a (dúfajme, že aj) múdrejší. Uplynulých tridsať rokov je napriek všetkým škrabancom a odreninám naším úspešným spoločným príbehom,” Peter Kažimír, guvernér NBS.

Počas víkendu budova NBS svetelne ožije v štýle 17. novembra 1989. Zároveň NBS pripravila webovú podstránku www.nbs.sk/november89, na ktorej nájdete jedinečné historické údaje, fotky, štatistiky a prepočty.

Dozviete sa viac o sporožírových účtoch, mladomanželských pôžičkách, Tuzexe a devízových prísľuboch. NBS nevynechala ani bony, vekslákov, ilustrátora a autora korunových bankoviek Albína Brunovského, „Gottwaldovu” 100-korunáčku, kádrové posudky, pravidelné brigády a povinné štátne oslavy.

Experti NBS pripravili aj krátku analýzu snažiacu sa zodpovedať  otázku: „Stálo 30 rokov slobody za to?” Prezradíme len toľko, že stálo.

„Z čisto ekonomického pohľadu: životná úroveň sa skoro zdvojnásobila, reálne mzdy stúpli o štvrtinu, väčšina tovarov je dostupnejšia a žijeme o 5 až  7 rokov dlhšie. Stačí to, aby sa naplnili očakávania, ktoré sme mali? Je na každom z nás, či sme s pokrokom spokojní,” Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu NBS.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button