Máme sa lepšie ako v roku 1989? 30 rokov v číslach

Keď pred tridsiatimi rokmi začali masívne demonštrácie a vyústili k pádu komunistického režimu nikto netušil čo vlastne všetko Slovensko čaká.

V roku 1989 prišlo k obrovskej spoločenskej zmene, otvorili sa hranice, spustila sa privatizácia štátnych firiem a začala deregulácia cien. Ceny už neurčoval štát, ale určoval ich trh.

Prišlo bláznivé časy eldoráda, kedy si mnohí mysleli, že si môžu dovoliť robiť všetko čo ich len napadne. Neskôr prišlo členstvo v EÚ a NATO. Už desať rokov tiež Slovensko platí eurom.

Tento rok si pripomíname 30 rokov od demonštrácií, ktoré znamenali koniec komunistického režimu. Žije sa však Slovákom lepšie ako v roku 1989? Alebo sme na tom horšie?

Kúpime si viac?

Čísla, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska ukazujú ako sa menil vývoj od roku 1989. Tak sa poďme pozrieť či si kúpime dnes viac a alebo menej.

Ako prvé sa bankári v NBS pozreli na to koľko kusov vybavenia do domácnosti si môžeme dovoliť kúpiť. Napríklad v roku 1989 ste si zo svojho platu mohli dovoliť kúpiť 0,3 rohovej sedačky. V minulom roku sme si zo svojho platu mohli kúpiť 1,3 rohovej sedačky.

Najväčší rozdiel je však vidieť v prípade vysávačov. Zatiaľ čo v roku 1989 ste si zo svojho mesačného platu kúpili maximálne 2 vysávače tak v roku 2018 to bolo takmer 6 vysávačov.

Potravín si kúpime viac

Národná banka sa pozrela aj na to koľko potravín si môžeme kúpiť. Oproti roku 1989 zdraželi len mlieko a chlieb. Všetky ostatné základné potraviny sú v roku 2018 lacnejšie oproti roku 1989.

Zabudnúť však nemôžeme ani na ponuku a dostupnosť. Rovnako ako v prípade elektroniky či vybavenie domácnosti aj v prípade potravín je ponuka oveľa širšia. Navyše v obchodoch nájdete chlieb či iné pečivo aj neskoro večer.

Pri potravinách je však najväčší rozdiel v prípade kúpy klasického kryštálového cukru. V roku 1989 ste si zo svojho platu mohli kúpiť necelých 369 kilogramov cukru. V roku 2018 ste si však mohli kúpiť až 1222 kilogramov cukru. Podobne sa zlepšila situácia aj u mliečnej čokolády naopak v prípade cigariet je situácia trocha iná.

Služby?

V prípade služieb už však situácia nie je taká jednoznačná. Oproti roku 1989 zdraželo napríklad poštovné či napríklad pánske strihanie. Vyššia cena je aj v prípade ďalších služieb.

Za rovnaký plat kúpite menej vstupeniek do kina či napríklad menej vstupeniek do divadla. Drahšia je aj oprava dámskych topánok. Podobnú sumu však platíme za odvoz a likvidáciu odpadov. V prípade služieb platíme menej len za služby RTVS.

Polovica auta

Zvyšovanie platov sa však prejavilo aj v prípade možnosti kúpy auta. Národná banka porovnala koľko mesiacov sme museli pracovať na kúpu nového auta.

V roku 1989 sme na nové auto museli pracovať viac ako 31 mesiacov. V roku 2018 to už bolo iba niečo vyše 15 mesiacov.

Vybavenosť domácnosti?

Národná banka porovnala aj vybavenie domácností. Práčku či napríklad farebný televízor má už takmer každá slovenská domácnosť. V oboch prípadoch ide o nárast o viac ako 50 percent oproti roku 1989.

Podobná situácia je aj v prípade telefónu. V roku 1989 sa na pevné linky spoliehalo viac ako 30 percent domácností. Dnes už vďaka mobilným telefónom má prístup k telefonovaniu takmer 99 percent domácností.

Takmer dvojnásobne stúpol aj počet áut v domácnostiach. V roku 1989 nemala auto ani 40 percent domácností. V roku 2018 to bolo už takmer 70 percent domácností. Bežne už pritom nájdeme domácnosti kde sú dve aj tri autá.

Priemerná mzda

Podľa štatistík rastie aj priemerná mzda Slovákov. Vývoj priemernej mzdy však po roku 1989 nebol taký jednoznačný.

Po páde komunistického režimu došlo k poklesu priemernej mzdy o 240 eur medzi rokmi 1989 a 1991. potom už mzda väčšinou iba rástla. K poklesu prišli v rokoch 1993, 1999, 2000, 2011 a 2012.

Žijeme dlhšie

Posledným číslom ktorému sa budeme venovať je priemerná dĺžka života. V prípade mužov aj žien došlo k predĺženiu života. Muži žijú o viac ako šesť rokov dlhšie a ženy o takmer päť rokov dlhšie.

Žijeme lepšie

Čísla Národnej banky Slovenska ukazujú, že Slováci žijú lepšie ako v roku 1989. Vo väčšine prípadov si z platu môžeme dovoliť viac ako v minulosti. Horšie je to len v oblasti služieb a v prípade dopravy pri MHD. Kde ceny stúpli oproti roku 1989.

Slovensko však za tých 30 rokov zažilo turbulentné roky, predčasné voľby, zmenu voľby prezidenta, vstup do EÚ a NATO a zavedenie eura. Slovensko zažilo aj krízu a podarilo sa ju prekonať.

Od roku 2011 rastie na Slovensku priemerná mzda a Slováci zarábajú viac a viac. Na druhú stranu stúpa zadlženosť domácností aj keď sa centrálna banka snaží zadlžovanie domácností spomaliť.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články