FinancieSprávyTlačové správy

Rekordná suma pre tretí sektor

Ide o financie, ktoré im poukázali fyzické a právnické osoby ako 2 % podielu zo svojich zaplatených daní. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sme spracovali už o 50 000 viac vyhlásení a poukázali na účty prijímateľov sumu vyššiu o 2 mil. eur.

Finančná správa poukázala tretiemu sektoru (občianskym združeniam, neziskovým organizáciám a nadáciám) už takmer 70 miliónov eur, ktoré im darovali fyzické a právnické osoby ako 2 % podielu zo svojich zaplatených daní. Vďaka elektronizácii procesov na finančnej správe (elektronické podávanie dokumentov, štruktúrované formuláre a pod.) sme do začiatku tohto mesiaca spracovali viac ako 906 000 vyhlásení, čo je o 50 000 viac ako v celom minulom roku.

Hoci už v tomto období štatistické údaje vykazujú rekordné sumy, výška darovaných financií sa bude pravdepodobne ešte zvyšovať. Ročný prehľad prijímateľov, ktorým boli poskytnuté podiely zaplatenej dane v roku 2019 a informácie o sume poskytnutej jednotlivým prijímateľom, zverejní finančná správa do konca januára 2020. Počas januára zároveň zašle neziskovým organizáciám, ktoré dostali peniaze od daňovníkov, oznam o darcoch v prípade, ak daňovník v podanom vyhlásení vyznačil svoj súhlas so zaslaním týchto údajov prijímateľovi. Súhlas daňovníka umožňuje finančnej správe oznámiť jeho základné údaje bez výšky darovanej sumy.

Zdroje pre neziskový sektor z podielu z dane z príjmov každoročne rastú práve vďaka zvyšujúcemu sa počtu daňovníkov, ktorí chcú svoje 2 % z dane z príjmov darovať. Minulý rok získal tretí sektor 68 mil. eur a podiel zo zaplatených daní darovalo 850 000 daňovníkov. V roku 2017 získal tretí sektor celkove 64 mil. eur. Podporiť činnosť týchto subjektov sa vtedy rozhodlo viac ako 800 000 daňovníkov. V roku 2016 využilo právo použiť určitú časť zaplatenej dane z príjmov na osobitné účely približne 740 000 daňovníkov, celková suma bola 61,6 milióna eur. V roku 2015 ich bolo približne 680 000, tretiemu sektoru bola rozdelená suma takmer 57 miliónov eur.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button