SlovenskoSprávyTlačové správy

Nový lineárny urýchľovač vo Fakultnej nemocnici Nitra

Vysúťažená cena prostredníctvom centrálneho obstarávania predstavuje 1,99 mil. eur s DPH, vrátane 5-ročného servisu. Celkovo prichádza postupne do 8-mich nemocníc 16 lineárnych urýchľovačov. Úspora na nákupoch predstavuje vďaka centrálnemu obstarávaniu a elektronickej aukcii 21,7 mil. eur s DPH. Tieto peniaze tak vďaka tomu môžu byť investované do ďalších oblastí nesmierne potrebných pre pacientov či zdravotnícky personál.

Špičkový prístroj, ktorý dnes slávnostne uviedli v nitrianskej fakultnej nemocnici do prevádzky, dokáže využívať moderné terapeutické, ale aj stereotaktické techniky, ktoré sú mimoriadne náročné na prístrojové vybavenie. Poskytuje liečbu vysoko energetickým žiarením predovšetkým onkologických ochorení, ale má využitie aj v neurochirurgii. „Pacienti dostanú rádioterapiu s najvyššou kvalitou a zároveň nové možnosti liečby. Presná diagnostika, vďaka ktorej vieme stanoviť cielenú liečbu, je pre nás prioritou,“  povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Spolu s lineárnym urýchľovačom dostalo oddelenie rádioterapie vo FN Nitra aj nový plánovací systém a dozimetrické vybavenie na dennú kontrolu parametrov prístroja a overenie rádioterapeutických plánov. „Vďaka novej technike je možné zdokonaliť rádioterapeutickú liečbu prostredníctvom väčšej dávky vysoko energetického žiarenia s lepšou presnosťou do miesta nádoru, pričom je menej zaťažené okolité zdravé tkanivo,“ uviedla generálna riaditeľka FN Nitra Jarmila Mikušová.

Ministerstvo zdravotníctva  v rámci centrálneho nákupu realizovalo nákup  16-tich lineárnych urýchľovačov, vrátane 7 simulátorov, kompletnej dozimetrie a 2 intrakraniálnych stereotaxií. Lineárne urýchľovače sa obstarali pre univerzitné a fakultné nemocnice v Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Prešove, Trenčíne, Žiline, či onkologické ústavy v Košiciach a Bratislave. Všetky nakúpené prístroje by mali byť uvedené do prevádzky do konca roka 2020.

V prevádzke je zatiaľ nový lineárny urýchľovač v NOÚ v Bratislave, VOÚ v Košiciach a vo FN Nitra. Ďalšie budú postupne uvádzané do prevádzky.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button