OdporúčameSlovenskoSprávy

Na Facebooku aj Instagrame sa šíri hoax o ďalšej zavraždenej žene

Prípad Violy Macákovej, ktorú brutálne zavraždil zatiaľ neznámy páchateľ rozvíril vody ohľadom informovania zo strany polície a jej mlčaní o tom čo sa stalo.

Hoax je predovšetkým prostredníctvom internetu elektronicky šírená správa (najmä e-mailová), ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalším používateľom systému. Jednoduchosť a prakticky nulová cena a námaha pri preposielaní spôsobila ich veľký rozmach.

Polícia o vražde totiž informovala až o niekoľko dní kedy sa internetom čírili rôzne dezinformácie a polopravdy. Polícia to vtedy zdôvodňovala taktikou vo vyšetrovaní aby sa prípadný páchateľ z médií nedozvedel ako prebieha vyšetrovanie.

Pozor na hoax

Neinformovanie spôsobilo, že sa internetom začal šíriť rôzne poplašné správy a na jednu takú dnes polícia upozornila na svojom profile na Facebooku.

Pisateľka v správe uvádza, že polícia v Bratislave našla ešte jednu zavraždenú ženu, ktorá mala byť rovnako znásilnená a utýraná k smrti. Podľa šíriteľky polícia aj v tomto prípade zvolila taktiku mlčania a preto o prípade zatiaľ nikto neinformoval.

A táto správa sa ako lavína šíri ďalej na Facebooku aj na Instagrame. Polícia však na Facebooku upozornila, že ide o hoax a teda správu, ktorá sa nezakladá na pravde.

Až dva roky

Správa sa na Facebooku šírila niekoľko hodín a to dokonca aj potom čo policajti ženu, ktorá správu zdieľala upozornili, že ide o hoax. Správa na jej profile bola ďalej a navyše mala viac ako 200 zdieľaní. Reálne tak správu mohli vidieť aj desiatky tisíc ľudí.

Polícia na Facebooku zároveň upozornila, že po autorke poplašnej správy pátra a za jej šírenie jej hrozí trest odňatia slobody až dva roky. „V tomto prípade existuje bezpochyby podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, za čo hrozí trest za mrežami vo výmere až na dva roky,“ uvádza sa v stanovisku polície na Facebooku.

Taktika v čase Facebooku?

Polícia utajovanie v prípade Violy Macákovej odôvodňuje vyšetrovacou taktikou. Policajti však asi zrejme zabudli na silu sociálnych sietí.

Tými sa už niekoľko dní pred oficiálnou tlačovou konferenciou šírili rôzne informácie. Mnohé z nich sa nezakladali na pravde a navyše spôsobovali medzi ľuďmi iba zbytočnú paniku.

Polícia by v čase internetu kedy sa informácie šíria rýchlejšie ako v minulosti mala zrejme viac pri takýchto prípadoch zvažovať či chce naozaj niečo utajovať. Sama potom prispieva k šíreniu dezinformácií na Facebooku či Instagrame.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button