Vianoce v Bratislave sa začínajú. Začali vianočné trhy

Vianočný Hlavný trh 2019 otvoril včera o 17. hodine primátor Bratislavy Matúš Vallo spolu so spoluorganizátormi a partnermi rozsvietením stromčeka na Hlavnom námestí. Dobré jedlo, príjemnú vianočnú atmosféru a pestrý program si Bratislavčanky, Bratislavčania a návštevníci mesta môžu užívať až do 22. decembra.

„Srdečne všetkých pozývam na Vianočný Hlavný trh. Tento rok budú naše trhy bezpečné, ekologické a budú pomáhať ľuďom aj prírode.  Chýbať nebude bohatý kultúrny program a novinkou bude možnosť platiť kartou či mobilom. Pevne verím, že si medzi 22. novembrom a 22. decembrom nájdete čas a užijete si vianočnú atmosféru spolu s nami. Tešíme sa na vás,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

„Ako najväčšia banka na Slovensku sa snažíme prinášať inovácie priateľské k ľuďom, mestu, k našej krajine. Práve preto prinášame  pre Vianočný Hlavný trh v Bratislave  inovatívnu službu Good Pay. Vianočné stánky sme vybavili platobnými terminálmi, naviac za každú bezkontaktnú platbu kartou, mobilom alebo hodinkami prispejeme 1 cent na OZ Návrat. Každý návštevník Vianočného Hlavného trhu tak bude môcť prostredníctvom služby Good Pay pomôcť rodinám, ktoré to potrebujú. Veríme, že návštevníkov  táto možnosť pomôcť poteší, a my zase pomôžeme OZ Návrat dodatočným darom až do výšky 15 tisíc eur. Sme radi, že môžeme ako Slovenská sporiteľňa prispieť k vianočnej atmosfére Bratislavy tým správnym spôsobom,“ doplnila Dáša Juríková, riaditeľka odboru stratégie a rozvoja značky Slovenskej sporiteľne.

Viacero zmien

Tohtoročné vianočné trhy dostali novú podobu, nový zmysel aj nové meno. Koncept Vianočného Hlavného trhu je zameraný na kvalitné, ekologické, bezpečné, ale i vizuálne atraktívne podujatie so sprievodným kultúrnym programom, ktoré bude maximálne reflektovať na príjemnú vianočnú atmosféru v meste.

Usporiadanie stánkov je v novom prevedení. Na Hlavnom námestí sú sústredené vianočné stánky s jedlom a nápojmi. Dobrú zábavu a pestrý kultúrny program si návštevníci užijú na Františkánskom námestí. Pripravený program je ladený v hudobnom duchu – v týždni prevažuje dobrá hudba, o ktorú sa postarajú známi DJ´s a dopĺňať ich budú žiaci mestských základných umeleckých škôl s rôznymi tanečnými a speváckymi vystúpeniami.

Piatky budú typické koncertmi s kapelami. Klasické vianočné melódie si návštevníci vychutnajú na festivale adventnej a vianočnej hudby. Tento rok si na svoje prídu aj tí najmenší, ktorí sa môžu tešiť na divadielka, vianočné čítania či drevený kolotoč počas víkendov v decembri.

Vianočný trh bude pomáhať prírode

Tohtoročnou veľkou novinkou je „zero waste“, čiže snaha predchádzať vzniku odpadu a tiež znižovanie množstva komunálneho odpadu, keďže sa budú používať výlučne vratné poháre a kompostovateľné riady.

Vianočný trh bude aj bezhotovostný

Návštevníci Vianočného Hlavného trhu budú mať po prvý raz možnosť platiť na trhoch bezhotovostne.

Vďaka partnerovi, ktorým je Slovenská sporiteľňa, budú môcť v každom stánku platiť platobnou kartou. Platbu kartou budú môcť využiť držitelia kariet – VISA, VISA Electron, Mastercard, Maestro, Cirrus, Up SLOVENSKO, Callio gastro, Ticket Restaurant alebo cez službu Google Pay a Apple Pay.

Vianočný trh bude navyše pomáhať ľuďom

Vianočný Hlavný trh bude mať po prvý raz vďaka Slovenskej sporiteľni a spoločnosti Global payments aj dobročinný rozmer. Základný leitmotív Vianoc je DOMOV, pretože domov je to, vďaka čomu prežívame ozajstný vianočný pocit.

Tento rok bude pomoc určená rodinám alebo osamelým rodičom s deťmi, ktorí majú problém s bývaním (bývajú v nevyhovujúcich podmienkach, hrozí im život na ulici, nedokážu hradiť vysoké ceny nájmu alebo sa nedokážu k bývaniu dostať, keďže prenajímatelia si často vyberajú bezdetných nájomcov a “bývajú” v rôznych komerčných ubytovniach).

V rámci akcie „Good Pay“ za každú platbu kartou na Vianočnom Hlavnom trhu pôjde 1 cent na účet pre občianske združenie Návrat, ktoré vyzbieranú sumu použije na stabilizovanie domova pre rodiny s deťmi formou podpory bývania a priebežného sprevádzania rodiny.

Rodinám bude takto môcť pomôcť s nájmom, energiami, zariadením či prípadnou rekonštrukciou bývania. Rodina zapojená do projektu bude sprevádzaná odborníkmi z Návratu a dostane potrebnú sociálnu a psychologickú pomoc, aby sa predišlo vážnemu strádaniu detí v týchto rodinách.

Čím viac zaplatíš, tým viac pomôžeš!

Slovenská sporiteľňa, ktorá sa rozhodla podporiť tohtoročný vianočný charitatívny rozmer a rozžiariť Vianoce rodinám v ohrození,  poskytne tiež  jednorazový dar v závislosti od uskutočnenia počtu platobných transakcií.

Čím viac bezhotovostných platieb sa podarí uskutočniť, tým vyšší bude jednorazový príspevok/dar.

Navýšenie pomoci od Slovenskej sporiteľne: 

  • do 100.000 bezkontaktných platieb – jednorazový dar 10-tisíc eur
  • medzi 100.000 a 200.000 bezkontaktných platieb – jednorazový dar 12,5-tisíc eur
  • nad 200.000 platieb – jednorazový dar15-tisíc eur

Bezpečnostné a protipožiarne opatrenia

Na bezpečnosť počas Vianočného Hlavného trhu bude dohliadať Mestská polícia Bratislava v spolupráci so štátnou políciou. Navýšia svoje denné hliadky, ktoré budú v centre a v širšom okolí centra mesta počas celého trvania Vianočného Hlavného trhu dohliadať na bezpečnosť návštevníkov a poriadok v uliciach.

Spolu so štátnou políciou budú v zmiešaných hliadkach pôsobiť aj príslušníci ozbrojených síl. V prípade núdze polícia návštevníkom odporúča osloviť najbližšieho príslušníka polície alebo volať na číslo 158 alebo 159.

Hlavné mesto prijalo aj niekoľko protipožiarnych opatrení. Dôležitým opatrením je vytvorenie protipožiarnej asistenčnej hliadky, ktorá bude dohliadať na bezpečnosť počas celého konania Vianočného Hlavného trhu.

Okrem toho sú predajcovia povinní mať vo svojich stánkoch vhodné druhy hasiacich prístrojov. Hlavné mesto vykoná aj protipožiarne kontroly všetkých stánkov a pripravilo pre predajcov školenie požiarnej bezpečnosti.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články