OdporúčameSlovenskoSprávy

Polícia: lepšie prísť neskoro ako nikdy. Pozor na nástrahy jesenných ciest

Podľa polície by sa vodiči mali v nasledujúcich dňoch pripraviť na častejšie hmly, dážď, príp. námrazu a s tým spojenú mokrú a klzkú vozovku. „Je veľmi dôležité v počasí, keď sa hromadí voda na cestách, aby vodiči dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam. Pri šoférovaní netreba zbytočne riskovať predbiehaním, používať bezpečnostné pásy a plne sa venovať vedeniu vozidla,“ uvádza polícia na sociálnej sieti Facebook.

Podľa expertov je v zimnom období dôležité zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám. „Zároveň upozorňujeme, že za zníženej viditeľnosti je vodič povinný mať zapnuté stretávacie svetlá, tzv. denné svietenie je v sychravom jesennom počasí nepostačujúce,“ dopĺňa polícia v statuse na Facebooku.

Poľnohospodári

V tomto období je tiež na cestách zvýšený pohyb poľnohospodárskych strojov, vodiči by mali byť opatrní najmä pri ich predbiehaní. Pri poľnohospodárskych prácach často dochádza aj k znečisteniu komunikácie od blata, rovnako tak aj popadané lístie zvyšuje nebezpečenstvo šmyku.

„V jesennom období sa v blízkosti cestných komunikácií, najmä medzi obcami, vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri. Zvýšené riziko stretu so zverou je najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená,“ varuje polícia na sociálnej sieti.

Chodci a cyklisti

Chodci a cyklisti sú podľa polície najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky, často si to však neuvedomujú. Preto treba zvýšiť ostražitosť, predvídať, a vyhýbať sa rizikovým úsekom ciest.

Polícia upozorňuje, že pri prechádzaní cez cestu je potrebné používať vyznačené priechody. Policajná facebooková stránka odporúča radšej sa viac krát presvedčiť či je bezpečné cez cestu prejsť.

„Týmto účastníkom cestnej premávky opätovne pripomíname povinnosť zo zákona byť osvetlení a mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky. Stále evidujeme prípady, keď sa chodci a cyklisti, za zníženej viditeľnosti, pohybujú po cestách v tmavom oblečení, bez reflexných prvkov, príp. bez osvetlenia bicykla. Zrážka s vozidlom potom často končí vážnymi zraneniami až smrťou,“ upozorňuje polícia cyklistov a chodcov.

Cyklisti by podľa polície nemali preceňovať svoje schopnosti a zvážiť riziká, ktoré im hrozia v súvislosti so zníženou viditeľnosťou a mokrou vozovkou.

Pozor na zákon

Každý účastník premávky je podľa zákona povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Podľa polície by ste sa na cestách mali správať disciplinovane a ohľaduplne tak, aby ste neohrozili jej bezpečnosť a plynulosť.

Vodiči by nemali zabúdať, že sú povinní prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, aby ste neohrozili na živote a zdraví seba a ostatných a nespôsobil sebe a ostatným škody na majetku.

„Vždy je lepšie prísť o pár minút neskôr, ako nikdy,“ uvádza v závere statusu polícia na sociálnej sieti Facebook.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button