Fico chce zlato naspäť na Slovensku. Poslancov čakajú dve mimoriadne schôdze

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR, na ktorej by sa malo prijať uznesenie k návratu investičného zlata na Slovensko, bude v stredu 4. decembra po skončení mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovala opozícia.

Tá sa bude konať v stredu od 14.00 hodiny. Uviedol to riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník.

Chce späť zlato

Zvolanie schôdze avizoval predseda Smeru-SD Robert Fico. Uznesením chcú poslanci požiadať o prípravu procesu zo strany Národnej banky Slovenska (NBS). Investičné zlato, ktoré má Slovensko uložené v britskej Bank of England, by sa malo vrátiť na Slovensko. Ide o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur.

Dôvodom je podľa Fica hroziaca finančná kríza, ale aj nestabilita vyplývajúca z brexitu. Miera zhodnotenia v britskej banke je zároveň podľa neho veľmi nízka. Bývalý premiér a predseda vládnej strany Smer-SD počas tlačovej konferencie dokonca prirovnal situáciu k Mníchovskej dohode z roku 1938.

Podľa opozície ide aj v tomto prípade iba o predvolebný boj. Fico nejako nekonkretizoval čo bude so zlatom Národná banka Slovenska robiť a ako si vlastne predstavuje jeho zhodnotenie. NBS sa zatiaľ nevyjadrila k tomu, či je prevoz reálny, a či má kde zlato za viac ako miliardu eur uskladniť.

Koľko bude prípadný prevoz zlata stáť ešte nie je jasné. Zlato má však Slovensku uložené u Bank of England dlhodobo. Aj v prípade prípadného brexitu však zlato ostáva majetkom Slovenska. Brexitom na tom nič nemení.

Odložené zákony

Na mimoriadnej schôdzi, ktorú iniciovala opozícia, by mali poslanci prerokovať návrhy, ktoré boli presunuté. Opoziční poslanci zdôraznili potrebu prerokovania návrhov zákonov, tvrdia, že je to ich ústavné právo. Na programe je 64 bodov, medzi nimi sú okrem opozičných návrhov aj dva koaličné, ktoré boli taktiež presunuté.

Návrh na presunutie bodov predložil práve Fico. Odôvodnil ho potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok. Opozícia však obvinila vládny Smer-SD, že sa obáva predložených zákonov. Odloženie zákonov vyvolalo zo strany opozície búrlivé reakcie. Koalícia zasa tvrdila, že ide o „štandardný“ predvolebný boj.

Odvolávanie premiéra?

Ak koalícia odmietne otvoriť mimoriadnu schôdzu na prerokovanie ich predložených návrhov, bude sa opozícia podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča snažiť vyvodzovať zodpovednosť voči premiérovi a podpredsedovi Smeru-SD Petrovi Pellegrinimu. Fico už avizoval, že Smer-SD túto mimoriadnu schôdzu nepodporí.

Opozícia dokonca v prípade neúspechu mimoriadnej schôdze hovorila o možnom odvolávaní premiéra. Ako mimoriadna schôdza dopadne si musíme počkať do budúceho týždňa.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články