SlovenskoSprávyTlačové správy

Vladimír Sklenka ostane aj naďalej bez talára

Návrh na začatie disciplinárneho konania podala ako jediná z možných navrhovateľov práve predsedníčka Súdnej rady SR, Lenka Praženková. Vo svojom podaní navrhla odvolanie z funkcie sudcu a súčasne aj pozastavenie výkonu funkcie sudcu.

Návrhu na dočasné pozastavenie funkcie sudcu disciplinárny senát vyhovel. Napriek tomu, že sa Vladimír Sklenka odvolal voči tomuto rozhodnutiu, dnes je verdikt jasný. Odvolací senát zamietol jeho odvolanie a dané rozhodnutie je teda dňom 27.11. 2019, právoplatné.

Predsedníčka súdnej rady, Lenka Praženková, využila ešte v októbri tohto roka svoju zákonnú kompetenciu podať návrh na začatie disciplinárneho konania. Keďže komisia súdnej rady zriadená na tento účel v súčasnom zložení, jej neposkytuje informácie potrebné k právnym úkonom, na základe ktorých by mohla využiť svoju návrhovú kompetenciu na podávanie disciplinárnych návrhov, si musí predsedníčka súdnej rady právne podklady zabezpečovať samostatne a iniciatívne.

Lenka Praženková tak spravila aj v prípade podania návrhu na začatie disciplinárneho konania voči Vladimírovi Sklenkovi. Daný návrh iniciatívne podrobila samostatnej dôkladnej analýze.  Vychádzajúc zo súčasnej právnej úpravy vidí závažný dôvod v osobnej integrite daného sudcu.

„Disciplinárny návrh bol postavený na nekonaní daného sudcu. Po úkonoch orgánov činných v trestnom konaní, ako aj následnej medializácii mal tento sudca primeraný priestor na to, aby sa vyjadril k celej situácii. Dostatočným spôsobom však nevysvetlil pochybnosti ohľadom jeho sudcovskej integrity, čiže splnenie predpokladov sudcovskej spôsobilosti. To aj napriek tomu, že na to mal dostatok času, ako i príležitostí. Tak závažným spôsobom narúša dôveryhodnosť justície,“ vysvetlila Lenka Praženková.

Odvolací senát zamietol odvolanie, ktoré podal Vladimír Sklenka a ten tak aj naďalej ostáva bez sudcovského talára.

Nejde pritom o jediný prípad, kde predsedníčka súdnej rady rázne a aktívne zakročila voči sudcom, u ktorých boli v auguste tohto roka vykonané zaisťovacie úkony v súvislosti s komunikáciou s Mariánom Kočnerom.

Zákonnú kompetenciu podať návrh na začatie disciplinárneho konania využila aj v prípade Miriam Repákovej. Tá sa nakoniec na jeho základe rozhodla vzdať funkcie sudcu.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button