Pellegrini: Európa by mala byť lídrom v ochrane klímy a príkladom pre iné krajiny

Na klimatickom summite OSN (COP25) v Madride by mal zaznieť jasný signál, že Európa chce byť lídrom v oblasti ochrany klímy.

Povedal to v pondelok slovenský premiér Peter Pellegrini  po stretnutí predstaviteľov krajín Európskej únie vo videu na sociálnej sieti Facebook.

“Na dnešnom klimatickom summite by mal zaznieť jasný signál, že Európa v oblasti ochrany našej klímy chce byť lídrom, chce byť príkladom pre iné krajiny,” povedal Pellegrini s tým, že verí v úspešnosť summitu. Zároveň verí, že táto vrcholná schôdzka prinesie opatrenia, ktoré pomôžu zachrániť planétu Zem.

„Slovensko sa nemá za čo hanbiť – od roku 1990 sme znížili emisie skleníkových plynov o viac ako 40 %, naša výroba elektriny je jednou z najmenej uhlíkovo náročných. Ako jediná krajina V4 sme sa prihlásili k cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050. Ak chceme zanechať nasledujúcim generáciám našu planétu v obývateľnom stave, potrebujeme sa posunúť k udržateľnejšiemu využívaniu obmedzených zdrojov,“ uviedol Peter Pellegrini v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Predseda slovenskej vlády bude počas pondelka spolu so svetovými lídrami rokovať o globálnych riešeniach pri problematike zmeny klímy.

Každoročná konferencia zameraná na presadzovanie klimatických dohovorov OSN sa konala naposledy v poľských Katoviciach. Zišlo sa vtedy na nej viac než 20.000 účastníkov vrátane mnohých prezidentov a premiérov. Prvá konferencia OSN o klíme sa uskutočnila v roku 1995 v Berlíne.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články