FinancieOdporúčameSprávy

Parlament schválil rozpočet. Stojí na vratkých nohách

Parlament schválil rozpočet na budúci rok. Zahlasovalo zaň 78 poslancov. Proti bolo 61 poslancov z prítomných 143 poslancov.

Za hlasovali všetky koaličné strany, teda Smer-SD, SNS aj Most-Híd. Proti bola celá opozícia aj niektorí nezaradení poslanci. Nový rozpočet však stojí na vratkých nohách keďže počíta s príjmami, ktoré môžu byť výrazne nižšie z dôvodu spomalenia ekonomiky.

Slovensku sa v tomto roku nepodarí dosiahnuť vyrovnané hospodárene. Deficit verejných financií má dosiahnuť 0,68 % hrubého domáceho produktu (HDP). V budúcom roku by mal schodok klesnúť na úroveň 0,49 % HDP. Vyrovnané hospodárenie by malo byť od roku 2021.

Dlh by mal klesať

Aspoň to tvrdí minister financií Ladislav Kamenický. To už však bude úloha novej vlády, ktorá vzíde z volieb budúci rok vo februári.

„Víťazmi rozpočtu sú predovšetkým ľudia. Prijalo sa veľa sociálnych opatrení v prospech ľudí. Aj keď to samozrejme stojí rozpočet dosť veľa peňazí, ja som sa snažil rozpočet spraviť tak, aby spĺňal všetky pravidlá, ktoré od nás požaduje zákon o rozpočtových pravidlách a takisto Európska komisia,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický po hlasovaní o návrhu.

Rozpočet počíta však s poklesom úrovne verejného dlhu v budúcom roku tesne pod hranicu 50 % HDP (49,9 %). Do roku 2030 sa bude dlh ďalej znižovať, a to k úrovni okolo 45 % HDP.

Výdavky bez kontroly

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh z výborov, ktorý pripravilo Ministerstvo financií SR. Upravujú sa ním príjmy aj výdavky rozpočtu. Po novom dochádza k zníženiu príjmov štátneho rozpočtu z dôvodu vypustenia odvodu zo zisku od štátneho podniku Lesy SR v sume päť miliónov eur.

Z dôvodu rastu minimálnych dôchodkov sa zvyšujú výdavky rezortu práce o 80,5 milióna eur. V kapitole ministerstva zdravotníctva sa zvyšujú výdavky o 4,55 milióna eur v súvislosti s krytím výpadku príjmov verejného zdravotného poistenia z dôvodu schvaľovania novely zákona o dani z príjmov, ktorou sa rieši podpora mobility pracovnej sily a má sa zaviesť inštitút podnikových bytov.

Škrty SNS

Ministerstvo upustilo aj od zámeru zvýšiť spotrebnú daň pri tabaku, ktorá mala priniesť dodatočné zdroje do štátneho rozpočtu. Kamenický vyčíslil, že v dôsledku tohto kroku dochádza k výpadku príjmov o 101,8 milióna eur.

Naopak, pozitívny vplyv na príjmy štátu má mať zvýšenie bankového odvodu, ktoré má priniesť 114,1 milióna eur. Zvýšenie bankového odvodu však môže destabilizovať ekonomiku a môže viesť k jej spomaleniu. Zvýšenie bankového odvodu kritizovala aj Národná banka Slovenska a tiež Európska centrálna banka.

Rezerva

Rovnako ako po minulé roky, aj budúcoročný rozpočet počíta s rezervou, ktorá sa upravila po prijatí pozmeňujúceho návrhu. Má byť v objeme 174 miliónov eur.

Slúžiť má na vykrytie výdavkov na podporu stravovania v školách, na podporu výchovy k stravovacím návykom detí, na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, na príspevky za zásluhy v športovej oblasti a na zriadenie Fondu na podporu športu.

Výdavkovú stranu rozpočtu významne ovplyvnili opatrenia týkajúce sa odmeňovania vo verejnej správe, ale aj zvýšenie platov učiteľov. Výdavky rastú aj v oblasti verejného zdravotného poistenia, ale aj v sociálnej oblasti. Návrh rozpočtu počíta aj s prostriedkami na prípravu a realizáciu sčítania obyvateľov domov a bytov, ako aj parlamentných volieb.

Spomalenie

Rast slovenského hospodárstva by sa mal v tomto roku spomaliť na 2,4 % HDP, a to najmä pre slabší výkon eurozóny.

“Vlažnejší výkon ekonomiky bude pokračovať aj v roku 2020, pričom rast HDP dosiahne 2,3 %,” priblížil rezort financií.

Zamestnanosť sa v budúcom roku udrží na rovnakej úrovni.

„Miera nezamestnanosti zopakuje tohtoročné historické minimum na úrovni 5,8 % a vo zvyšku prognózovaného obdobia bude stabilná,” uvádza sa v návrhu rozpočtu.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button