SlovenskoSprávyTlačové správy

Gajdoš: Slovensko si stojí za svojimi záväzkami zo samitov

Slovensko si stojí za svojimi záväzkami z predchádzajúcich samitov, a preto  pokračuje v snahe o postupné navyšovanie výdavkov na obranu na úroveň 2 % HDP do roku 2024.

Po dnešnom stretnutí lídrov NATO v Londýne to uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Spojenci v tejto súvislosti ocenili zdvojnásobenie výdavkov Slovenska na modernizáciu ozbrojených síl.

„Kolektívna obrana závisí nielen na solidarite a jednote, ale tiež na pripravenosti každého jedného člena na individuálnu obranu. Preto som rád, že v prípade Slovenska sa môžeme pochváliť reálnymi výsledkami v budovaní moderných a pripravených, ako aj reakcie schopných ozbrojených síl,“ konštatoval minister obrany Peter Gajdoš. 

Dôležitou témou rokovaní bola dnes aj podpora partnerov Aliancie pri budovaní stabilného bezpečnostného prostredia, najmä s dôrazom na Afganistan, kde v súčasnosti v rámci misie Resolute Support pôsobí aj 51 slovenských profesionálnych vojakov.

Lídri sa tiež zhodli, že NATO je vhodnou platformou na diskusiu o nových technológiách, osobitne v súvislosti so sieťami piatej generácie (5G). 

Hlavy štátov a vlád členských krajín NATO spolu s ministrami obrany a zahraničných vecí počas stretnutia diskutovali aj o adaptácii Aliancie na nové hrozby a výzvy v meniacom sa bezpečnostnom prostredí. Zároveň potvrdili vesmírny priestor ako operačnú doménu, pričom zdôraznili, že NATO nemá záujem o jej militarizáciu. 

Na stretnutie lídrov NATO, ktoré sa v Londýne konalo pri príležitosti 70. výročia vzniku Severoatlantickej aliancie, bolo po prvýkrát pozvané aj Severné Macedónsko. 

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button