OdporúčameSlovenskoSprávy

Výbuch plynu v Prešove si zrejme vyžiadal 8 obetí. 7 je potvrdených

Včerajší výbuch plynu v Prešove si zrejme vyžiadal minimálne 7 obetí. Pravdepodobnú ôsmu obeť výbuchu plynu hasiči stále hľadajú.

K výbuchu plynu došlo v Prešove na Mukačevskej ulici krátko po 12. hodine. Hasiči informovali o výbuchu plynu o 12.30 na sociálnej sieti Facebook.

Po výbuchu zachvátili štyri najvyššie poschodia 12 poschodového paneláku mohutný požiar. Hasičom sa požiar podarilo lokalizovať krátko pred polnocou. Hasebné práce však pokračovali až do skorých ranných hodín.

Smútok zahalil nie len Prešov

O výbuchu plynu informovali hasiči aj polícia na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Výbuch a následný požiar tak úplne zničil štyri najvyššie poschodia paneláka.

Hasiči v priebehu včerajška navyše informovali o zrútení časti vnútorného schodiska. Ľudia na najvyšších poschodiach tak ostali uväznení vo svojich bytoch, ktoré zahalil hustý dym a plamene.

Z horiaceho pekla sa nedostalo sedem ľudí a ôsmu obeť tragédie hasiči stále ešte hľadajú. Podľa informácii má ísť o staršieho muža.

Polícia ani hasiči zatiaľ nezverejnili ani mena, ani vek obetí. Polícia dnes na Facebooku informovala, že potvrdených je sedem obetí nešťastia.

Viac ako dve stovky

Podľa vyjadrenia mesta Prešov malo priamo v bytovom dome, ktorý zasiahol mohutný výbuch plynu, trvalý pobyt 96 ľudí. Časť z nich však reálne v dome nebývala.

Polícia však z bezpečnostných dôvodov evakuovala aj obyvateľov z okolitých bytových domov. Hasiči sa včera totiž obávali, že by mohlo prísť k zrúteniu celej budovy. Dnes statici potvrdili, že panelák budú musieť rozobrať.

Polícia tak celkovo evakuovala 220 osôb, ktoré našli provizórne ubytovanie väčšinou u známych. Ponuku mesta na ubytovanie využilo 13 ľudí. Do svojich domov sa zrejme tak skoro nevrátia.

V domoch v okolí totiž nejde plyn ani elektrika, ktoré odpojili z preventívnych dôvodov. Navyše mnohé byty majú rozbite okna po tlakovej vlne výbuchu a sú tak zatiaľ neobývateľne.

Statici sa ešte nevyjadrili finálne k osudu paneláka v ktorom došlo k výbuchu a následnému požiaru. Je však pravdepodobne, že panelák nebude možné opraviť. Aspoň to zatiaľ naznačujú informácie od hasičov zverejnene na Facebooku.

Vlna solidarity a podvodníci

Takmer ihneď po tragédii sa v Prešove a na celom Slovensku strhla obrovská vlna solidarity s obeťami výbuchu. Ľudia začali zbierať oblečenie, potraviny a prikrývky. Už večer však mesto Prešov na Facebooku informovalo, že momentálne majú materiálnej pomoci dostatok.

Mesto Prešov pre obete zriadilo aj transparentný účet na ktorom zbiera prostriedky na pomoc ľudom zo zničeného paneláku.

Číslo účtu SK90 7500 0000 0040 0859 1229  a VS 6122019

To, že Slovákom nie je nič sväté a dokážu sa priživiť aj na podobných tragédiách dokazujú informácie polície. Ta vo večerných hodinách upozornila, že najmä na Facebooku sa šíria rôzne pochybne účty. Odporúčame preto príspevok na pomoc obetiam nešťastia posielať len na účet mesta Prešov.

Premiér, prezidentka aj ministri

Na miesto tragédie večer dorazila aj ministerka vnútra Denisa Saková a tiež ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Na miesto tragédie prišiel osobne aj premiér Peter Pellegrini.

Pri nešťastí hasiči z horiaceho a poničeného paneláku evakuovali 40 osôb. V nemocnici vyhľadalo ošetrenie niekoľko desiatok ľudí. Dvaja pacienti s poraneniami naďalej ostávajú v nemocnici.

Všetci zranení sú našťastie mimo ohrozenia života. K príčinám výbuchu sa stručne vyjadrili hasiči. Ti na sociálnej sieti Facebook uviedli, že v roku 2017 prebehla v dome rekonštrukcia. Tá mohla mať za následok sťaženú prácu hasičov a tiež pád schodiska pre ktoré nevedeli hasiči z horiaceho paneláku evakuovať všetkých obyvateľov.

Hasiči k rekonštrukcii v roku 2017 nedali súhlas. Či obyvatelia domu urobili následne rekonštrukciu domu aj bez platného stavebného povolenia ukáže až vyšetrovanie.

Tragický koniec roka

Na Slovensku ide v krátkom čase už o tretiu tragédiu pri ktorom vyhasli životy mnohých Slovákov. Iba pred necelým mesiacom došlo k tragickej havárii autobusu pri Nitre.

Pri nej vyhasol život 12 ľudí pričom až 5 osôb bolo mladších ako 18 rokov. V ten istý deň pritom pri záplavách došlo k ďalšej tragédii. Trojica žien zomrela, keď sa snažila zachrániť zvieratá z útulku.

Koniec roka 2019 tak poznamenali hlavne tragédie pri ktorých zbytočne vyhaslo množstvo ľudských životov.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button