Pondelok: hmla a poľadovica skomplikujú rannú cestu do práce

Do našej oblasti postúpi od severozápadu nevýrazný zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou, ktorej stred sa presunie zo Švédska nad severozápadné Rusko.


Aké bude zajtra počasie?

  • Počas noci teploty od -3 do +2 °C, bezvetrie a slabý vietor, slabý dážď, mrholenie a poľadovica
  • Počas dňa teploty od +2 do +7 °C, bezvetrie a slabý vietor, slabý dážď, mrholenie a poľadovica

Počas dnešnej noci bude oblačno až zamračené. Spočiatku bude miestami hmlisto a neskôr už len ojedinele. Miestami bude aj zmenšená oblačnosť.

Miestami sa treba pripraviť na slabý dážď alebo mrholenie a to aj mrznúce s možnosťou tvorby poľadovice. Výnimočne môže aj slabo snežiť.

Meteorologické výstrahy: V južných okresoch stredného Slovenska a na celom východnom Slovensku sa môže tvoriť poľadovica. Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia..). Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Stred a východ Slovenska môže potrápiť aj poľadovica. (zdroj: SHMÚ)

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od mínus 3 až do plus 2 stupňov Celzia. V dolinách však bude chladnejšie a ojedinele teploty klesnú až na mínus 6 stupňov Celzia.

V noci bude fúkať slabý a na Zemplíne, a spočiatku aj na severe, južný vietor o rýchlosti do 20 km/h. Na horách bude fúkať prudký vietor až víchrica.

Počas zajtrajšieho dňa bude oblačno až zamračené. Ráno bude hmlisto a spočiatku ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa objaví mrholenie alebo slabý dážď. Najmä ráno sa môže vyskytnúť aj mrznúci dážď s tvorbou poľadovice a najmä na východe. Zrána je tiež možnosť slabého sneženia.

Meteorologické výstrahy: Na celom území Slovenska sa miestami očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou od 50 až do 200 metrov. Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt hmiel s uvedenou dohľadnosťou je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Hmla zajtra môže potrápiť vodičov na cestách celého Slovenska. (zdroj: SHMÚ)

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od plus 2 až do plus 7 stupňov celzia. Chladnejšie bude ojedinele v dolinách. Teplota na horách vo výške 1500 metrov sa bude pohybovať okolo nuly.

Počas zajtrajšieho dňa bude fúkať len slabý vietor. Na Zemplíne bude fúkať južný vietor o rýchlosti do 20 km/h.

Meteorologické výstrahy: V okresoch severného Slovenska sa na horách miestami nad pásmom lesa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne v priemere o rýchlosti od 70 až do 90 km/h a krátkodobo (v nárazoch) o rýchlosti od 110 až do 135 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Silný vietor na horách až víchrica. (zdroj: SHMÚ)
Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články