SlovenskoSprávyTlačové správy

Hasiči: postupovali sme správne a zachránili sme 39 ľudí

Ministerka vnútra Denisa Saková aj hasiči sa vyjadrili k zásahu pri výbuchu plynu v Prešove.Neskrátené znenie vyjadrenia Hasičského a záchranného zboru zverejnené na sociálnej sieti Facebook:

Včera sa na Prezídiu Hasičského a záchranného zboru uskutočnilo stretnutie ministerky vnútra Denisy Sakovej, prezidenta HaZZ Pavla Nereču, riaditeľky odboru požiarnej prevencie Jany Morávkovej, riaditeľa KR HaZZ v Prešove Jána Goliáša, riaditeľa OR HaZZ v Prešove Lubomíra Toďora, vedúceho z KR HaZZ v Prešove Petra Kovalíka a veliteľa zásahu Petra Bartoša so zástupcami médií v súvislosti s tragickou udalosťou v Prešove s cieľom vysvetliť laickej verejnosti záchranárske postupy a taktiku likvidácie následkov mimoriadnej udalosti.

“Zásah pri výbuchu plynu s následným požiarom v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove bol najťažší zásah v histórii Slovenska pre všetky záchranárke zložky, hasičov a dobrovoľníkov,” povedal prezident HaZZ. “Privolaní hasiči museli v priebehu niekoľkých sekúnd vyhodnotiť situáciu a prijať všetky potrebné riešenia nielen na záchranu osôb postihnutých nešťastím, ale zároveň museli prijať všetky potrebné opatrenia na to, aby nedošlo k ohrozeniu ďalších osôb, záchranárov na zdraví alebo na živote. Príslušníci HaZZ dorazili na miesto výbuchu päť minút po nahlásení udalosti na linku 150”, dodal.

Vrtuľníková technika Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR bola povolaná takmer okamžite po začatí záchranárskych operácií, no nemohla byť využitá z dôvodu nepriaznivého počasia na preletovej trase Bratislava – Prešov.

Po prieskume bolo zistené, že výbuch fatálne poškodil bytovku, celé schodisko sa zrútilo a do vyšších podlaží nebola možná cesta cez hlavný vchod. Predná časť budovy bola najviac porušená výbuchom.

Veliteľ nariadil príjazd výškovej techniky a nariadil príslušníkom vstup do budovy cez 2. poschodie pomocou jednoduchého rozkladacieho rebríka, aby zistili, či nie je možný zásah do vyšších poschodí. Z druhého poschodia boli okamžite evakuované osoby, ktoré sa tam nachádzali. Súbežne s príjazdom prvej výškovej techniky veliteľ zásahu požiadal operačné stredisko o ďalšiu výškovú techniku, pretože každé poschodie bolo potrebné evakuovať len z jeho úrovne.

“Na rozvinutie výškovej techniky musí byť dostatočne veľká a dostatočne pevná plocha. Na prevádzku výškovej techniky, ktorá bola nasadená na piatkovom požiari, je potrebná voľná a dostatočne pevná plocha min. 45 m2, čo na mieste výbuchu a požiaru nebolo”, povedal veliteľ zásahu Peter Bartoš.

“Najtragickejšie bolo, že celé schodisko skolabovalo a nebol možný pohyb medzi podlažiami, napriek tomu sa dvaja hasiči rozhodli riskovať svoje životy s cieľom pomôcť osobám, ktoré sa nachádzali v budove sa cez výťahovú šachtu vyšplhali k postihnutým osobám a usmerňovali ich pri evakuácii. Bol to skutočne hrdinský čin a svojou odvahou určite minimalizovali straty na životoch,” dodal veliteľ zásahu.

V tom čase prebiehala aj komunikácia s Vrtuľníkovým krídlom Generálplukovníka Jána Ambruša o možnosti nasadenia vrtuľníka. Aj napriek spohotovostneniu najbližšieho vrtuľníka, ktorým disponujú Ozbrojené sily SR, veliteľ zásahu z aktuálne získaných a dostupných informáciu rozhodol, že pri súčasnom vývoji požiaru, ktorý sa rozvinul vo všetkých priestoroch horných poschodí, by nebol možný prístup vrtuľníkovou technikou k streche, alebo obvodovému plášťu panelového domu. Teplo, ktoré vzniká pri takomto požiari, dosahuje stovky stupňov Celzia a sálaním a prúdením, ktoré sa šíri smerom hore, dokáže ohroziť stabilitu vrtuľníka, jeho systémy, senzory a motory.

Dym z požiaru, ktorý obsahuje menšie a väčšie častice, by mohol byť nasatý do motorov a poškodiť ich. Taktiež strata orientácie posádky v dyme je možné riziko. Samotné teplo dokáže vytvoriť nepredvídateľné vzdušné prúdenie, ktoré môže spôsobiť stratu kontroly nad vrtuľníkom. A to isté teplo a dym by taktiež ohrozovali záchranárov v podvese vrtuľníka alebo na palubnom žeriave, ktorých by sa posádka snažila vysadiť na strechu budovy, alebo do okien bytového domu. Ani lano palubného žeriavu, ani podvesové lano nedokáže vydržať také extrémne teploty.

“V neposlednom rade pri nasadení leteckej techniky, by nebolo možné súčasne použiť výškovú techniku z dôvodu pôsobenie tlakových síl potrebných na zabezpečenie vztlakovej potreby prevádzky vrtuľníka”, povedal veliteľ zásahu. “V tomto prípade by určite došlo aj k odlietavaniu úlomkov z horiacej budovy a pravdepodobne aj k riziku zrútenia niektorých podlaží, ktoré boli staticky poškodené následkom výbuchu. Aj napriek týmto všetkým rizikám, posádky vrtuľníkov aj so záchranármi boli pripravení na nasadenie do záchrannej akcie”.

“Je nutné si uvedomiť, že celý objekt bol kompletne otvorený a tvoril jeden zásahový úsek s vážnou deštrukciou nosných panelov a aj napriek troskám schodiska preliezli hasiči z druhého poschodia cez výťahovú šachtu a šplhali sa vyššie až na 7. poschodie”, povedal riaditeľ krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove.

Výšková technika značne pomohla pri záchrane ľudských životov, na urýchlenie evakuácie osôb do bezpečia bol využitý aj evakuačný rukáv. V nižších podlažiach evakuácia prebiehala za použitia automobilového rebríka (AR 30), na vyšších bola použitá plošina (PP42).

Po príjazde automobilového rebríka z Bardejova pokračovala evakuácia striedavo s oboma vozidlami (AR 39 a PP 42) súbežne aj s hasením na zníženie sálavého tepla a potlačenia požiaru nasadená bola aj výšková technika z Košíc, jej príjazd a najmä rozloženie komplikovali vozidlá na parkovisku a časť zrútenej konštrukcie budovy.

Na 12. a 11. poschodí bol požiar v treťom štádiu horenia a pri zmenách prúdenia vzduchu sa objavoval aj na nižších podlažiach. Vozidlá museli byť premiestnené za pomoci vojakov a príslušníkov policajného zboru. Plošina aj napriek snahe postaviť ju v bezpečnom priestore musela ostať v miestach, kde hrozilo, že v prípade zrútenia časti konštrukcie ju môže zasiahnuť. Neustále bola vystavená nárazom úlomkov z panelov a častí budovy. Hasiči prehľadávali miesta, kde sa údajne ešte mali nachádzať osoby. Po prieskume s negatívnym výsledkom začali s likvidáciou požiaru.

Prieskumom priečelia budovy a komunikáciou boli zistené dve osoby na 8. podlaží na opačnom rohu, pravej strane z čelného pohľadu. Plošina bola zložená a presunutá na pravú stranu. Po postavení bolo miesto prehľadané, no osoby sa na mieste už nenachádzali, v rovnakom čase boli odvedené a evakuované cez druhú stranu objektu.

Iný pohyb ani výskyt osôb na časti od hlavného vstupu neboli spozorované a následne ani nájdené. Celé 11. a 12. poschodie už bolo v plameňoch a požiar sa šíril do nižších podlaží, preto sa pokračovalo v hasení z aktuálneho postavenia.

Súbežne s činnosťou plošiny bol nasadený aj rebrík do 11. podlažia, kde sa údajne mala nachádzať ešte jedna osoba. Pre jeho postavenie na správne miesto bolo nevyhnutné vyrezať stromy. Opakovane sa pokúšali príslušníci priblížiť k miestu, kde sa mala osoba nachádzať, no obmedzila ju elektronika a musela byť opätovne rozložená. Po zaujatí postavenia bol rebrík smerovaný na 11. poschodie, kde sa ešte mala nachádzať osoba, no z dôvodu silného sálavého tepla a šíriaceho sa požiaru neboli príslušníci schopní vstúpiť do objektu.

“Nafukovacie vaky nie sú v súčasnosti zaradené do výzbroje Hasičského a záchranného zboru, nakoľko ich nasadenie a funkčnosť v prípade záchrany osôb pri požiari výškových budov na neosvedčil. Funkčnosť takéhoto prostriedku narušujú dopadajúce horiace trosky a rôzne úlomky, ktoré vznikajú pri požiari.”, povedal prezident HaZZ.

Celkovo bolo zachránených 39 osôb. Hasiči postupovali v likvidácii požiaru až do ranných hodín, dňa 7.12.2019 bola krátko po pol siedmej oznámená likvidácia.

“Chceme vyvrátiť rôzne špekulácie v súvislosti s údajnou poruchou hasičskej techniky počas zásahu. Chceme podčiarknúť že počas celého zásahu nedošlo k žiadnej poruche výškovej techniky, hoci poveternostné podmienky v podobe zamŕzajúceho dažďa a padajúce úlomky z budovy značne komplikovali prácu hasičom. Zároveň chcem potvrdiť, že počty a druh nasadenej výškovej techniky bol plne postačujúci v závislosti od náročnosti tohto zásahu”, povedal Peter Kovalík.

Prezident HaZZ zdôraznil, “že aj napriek tomu, že situácia na mieste výbuchu bola veľmi komplikovaná a statika budovy nebola bezpečná, hasiči okamžite začali vykonávať záchranné a evakuačné práce, aby zachránili a pomohli, čo najväčšiemu počtu osôb a všetkým, ktorým sa v danom momente dalo pomôcť. Obviňovať niekoho, že mohol niečo urobiť inak alebo lepšie, skutočne nie je na mieste! Rovnako by sme chceli vyzvať verejnosť a médiá, aby prestali špekulovať, o tom čo a ako malo byť urobené a neživili úvahy týchto pseudo – odborníkov. Hasič ide na každý jeden zásah s tým, že riskuje vlastný život, aby pomohol a chránil občanov tejto krajiny”.

Na záver stretnutia ministerka vnútra Denisa Saková poďakovala všetkým hasičom za svoju obetavú a nenahraditeľnú prácu pre spoločnosť.

“Spoločnosť, by si mala vážiť hrdinstvo ľudí, ktorí denne riskujú svoje životy pre druhých s vypätím všetkých síl a neočakávajú ani slovíčko vďaky, pričom si jedno veľké poďakovanie zaslúžia každý deň,“ dodala ministerka.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button