OdporúčameSlovenskoSprávyVýstrahy

Piatok: počasie nás potrápi. Sneh, dážď, poľadovica aj víchrica

Do našej oblasti postúpi od západu okludujúci frontálny systém spojený s vypĺňajúcou sa tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať z Britských ostrovov nad Severné more.


Stručná predpoveď počasia:

  • Noc: teploty od -2 do +3 °C, vietor od 5 do 25 km/h, zrážky: sneženie, dážď so snehom, dážď, tvorba poľadovice
  • Deň: teploty od -1 do +4 °C, vietor od 10 do 30 km/h, juhozápad až do 65 km/h, na horách až víchrica, zrážky: sneženie, dážď so snehom, dážď, tvorba poľadovice

Meteorologické výstrahy:

  • Západné a stredné Slovensko – výstraha pred tvorbou poľadovice, celý deň
  • Stredné Slovensko – výstraha pred snežením, celá noc a zajtra do 22.00
  • Západné Slovensko – výstraha pred silným vetrom do 70 km/h, od 12.00 do 17.00
  • Severné Slovensko – výstraha pred tvorbou snehových jazykov a závejov, od 11.00 do 22.00

Severné Slovensko (horské oblasti nad pásmom lesa) – výstraha pred prudkým vetrom až víchricou, od 9.00 do 18.00

Počas dnešnej noci bude na území Slovenska oblačno až zamračené a na severe prechodne aj zmenšená oblačnosť. Na mnohých miestach sa treba pripraviť na sneženie. V nižších polohách potom môže potrápiť aj dážď so snehom alebo dážď. Lokálne meteorológovia varujú pre tvorbou poľadovice.

Meteorologická výstraha: V okresoch stredného Slovenska sa očakáva výskyt sneženia, pri ktorom ojedinele spadne okolo 20 cm nového snehu – najmä na horských priechodoch. Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb). Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Výstraha platí počas celej noci a zajtra do 22. hodiny.

Sneženie zajtra potrápi najmä stredné Slovenska. (zdroj: SHMÚ)

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od mínus 2 stupňov Celzia až do plus 3 stupňov Celzia. Na Orave a Zamagurí pri zmenšenej oblačnosti však bude chladnejšie a teplota sa tu bude pohybovať iba okolo mínus 4 stupňov Celzia.

Meteorologická výstraha: Vo všetkých okresoch západného a stredného Slovenska sa ojedinele očakáva tvorba poľadovice. Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia..). Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Výstraha platí počas celej noci a vo väčšine okresov aj počas celého zajtrajšieho dňa.

Západ aj stred krajiny potrápi aj nebezpečná poľadovica. (zdroj: SHMÚ)

Fúkať bude spočiatku slabý a postupne juhovýchodný až južný vietor o rýchlosti od 5 až do 25 km/h.

Oblačno a množstvo výstrah

Počas zajtrajšieho dňa bude rovnako ako v noci hlavne oblačno až zamračené. Na mnohých miestach sa treba pripraviť na sneženie. Na strednom Slovensku aj sa však treba pripraviť aj na výdatné sneženie.

Meteorologická výstraha: V okresoch západného Slovenska sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 – 70 km/h a priemerná rýchlosť môže dosiahnuť okolo 45 km/h. Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Výstraha platí od 12. hodiny do 17. hodiny.

Do približne 300 metrov potrápi väčšinou dážď alebo dážď so snehom. Na severe a východe to bude väčšinou do 600 metrov

Meteorológovia navyše varujú aj pre možnou tvorbou poľadovice a tiež snehových jazykov.

Meteorologická výstraha: V okresoch severného Slovenska sa očakáva ojedinele tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Výstraha platí zajtra od 11. hodiny až do 22. hodiny.

Na severe by si vodiči mali dávať pozor aj na nebezpečné snehové jazyky a záveje na cestách. (zdroj: SHMÚ)

Najvyššia denná teplota sa bude zajtra pohybovať od mínus 1 stupňa Celzia až do plus 4 stupňov Celzia. Na Zemplíne a v Above bude mierne teplejšie a teplota sa tu bude zajtra pohybovať okolo 6 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude len okolo mínus 3 stupňov Celzia.

Zajtra bude fúkať juhovýchodný až južný vietor o rýchlosti od 10 až 30 km/h. Na juhozápade však bude miestami fúkať vietor o rýchlosti 40 km/h a v nárazoch tu môže vietor dosiahnuť rýchlosť až 65 km/h. Na horách potom hrozí prudký vietor až víchrica.

Meteorologické výstrahy: V severného Slovenska sa na horách, nad pásmom lesa, miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 – 135 km/h a priemernú rýchlosť 20 až 24 m/s. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo). Výstraha platí zajtra od 9. hodiny do 18. hodiny.

Vo vyšších polohách nad pásmom lesa navyše zajtra hrozí víchrica. (zdroj: SHMÚ)
Viac

Počasie

Aktuálne počasie na Slovensku. Chystáte sa dnes do práce a potrebujete vedieť ako sa obliecť? Pozrite si predpoveď počasia pre Slovensko.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button