Utorok: teploty ešte stúpnu. Na horách víchrica

Po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad Tureckom k nám od juhozápadu zosilnie prílev veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu.


Stručná predpoveď:

  • Noc: teploty od +1 až do +6 °C, vietor: od 5 až do 30 km/h, nárazy do 60 km/h, slabé mrholenie
  • Deň: teploty od +5 až do +10 °C, ojedinele do +16 °C, vietor: od 10 až do 45 km/h, nárazy do 65 km/h, slabé mrholenie

Meteorologické výstrahy:

  • Vietor: západ a sever, 45 až 50 km/h, nárazy do 75 km/h
  • Vietor na horách: sever, 90 km/h, nárazy od 135 až do 150 km/h

Počas dnešnej noci bude polojasno až oblačno a miestami bude aj zamračené nízkou oblačnosťou alebo hmlisto. Ojedinele sa môže objaviť slabé mrholenie.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od plus 1 stupňa Celzia až do plus 6 stupňov Celzia. Na juhozápade bude miestami ešte teplejšie a teploty sa budú pohybovať okolo 8 stupňov Celzia.

Fúkať bude juhovýchodný až južný vietor o rýchlosti od 5 km/h až do 25 km/h. Na krajnom juhozápade bude nadránom fúkať vietor o rýchlosť až do 30 km/h. V nárazoch môže ojedinele rýchlosť vetra dosiahnuť až 60 km/h.

Až 16 stupňov

Počas zajtrajšieho dňa bude prevažne polojasno. Miestami môže byť aj zamračené s nízkou oblačnosťou a ojedinele možnosť slabého mrholenia.

Vzhľadom na ročnú dobu na väčšine územia bude veľmi teplo. Najvyššia denná teplota sa bude zajtra pohybovať od 5 stupňov Celzia až do 10 stupňov Celzia. Na západe Slovenska a ojedinele tiež aj na Orave a hornom Spiši bude ešte teplejšie a teplota sa zajtra bude pohybovať od 11 stupňov Celzia až do 16 stupňov Celzia.

Pri nízkej oblačnosti však bude chladnejšie a teplota sa bude väčšinou pohybovať okolo 3 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 8 stupňov Celzia.

Počas zajtrajšieho dňa bude fúkať prevažne južný vietor o rýchlosti od 10 až do 30 km/h. Na krajnom juhozápade a miestami aj na Orave postupne vietor dosiahne rýchlosť až 45 km/h. V nárazoch môže ojedinele dosiahnuť rýchlosť  až 65 km/h.

Vietor potrápi zajtra niektoré okresy na juhu a severe Slovenska. (zdroj: SHMÚ)

Meteorologické výstrahy: V okresoch Bratislava, Pezinok, Senec, Komárno, Dunajská Streda, Galanta, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 – 75 km/h A v priemere 45 až 50 km/h. Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

V Banskobystrickom kraji bude väčšinou fúkať len slabý vietor. Na horách nad pásmom lesa sa treba pripraviť na búrlivý vietor až silnú víchricu.

Na horách hrozí silná víchrica. (zdroj: SHMÚ)

Meteorologické výstrahy: V okresoch Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín, Žilina sa na horách očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 90 km/h a krátkodobo v nárazoch 135-150 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Total
2
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články