Ústavný súd: 50-dňové moratórium zatiaľ neplatí

50-dňové moratórium zatiaľ nebude platiť. Ústavný súd pozastavil platnosť sporného zákona.

Ústavný súd SR dnes na neverejnom zasadnutí rozhodol, že sa bude zaoberať podaním prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá mala výhrady voči novele zákona, ktorá zavádza až 50-dňové moratórium na predvolebné prieskumy.

O novom zákone, ktorý zavádza až 50-dňové moratórium na predvolebné prieskumy, rozhodovala Národná rada hneď dva krát. Po prvom schválení totiž zákon vrátila poslancom s výhradami prezidentka Zuzana Čaputová.

Poslanci však jej námietkam nevyhoveli a veto prezidentky prelomili. Za opätovné schválenie zákona opäť hlasovali poslanci vládneho Smeru-SD, SNS a tiež poslanci nacionalistickej kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Pozastavili platnosť

Po druhom hlasovaní poslancov podala prezidentka Zuzana Čaputová podnet na Ústavný súd a žiadala zároveň pozastaviť účinnosť novely.

Ústavný súd dnes prijal námietky prezidentky a rozhodol, že sa podnetom bude zaoberať. Sudcovia Ústavného súdu navyše rozhodli o dočasnom pozastavení účinnosti zákona kým nepreskúmajú jeho ústavnosť.

„Som rada, že Ústavný súd SR vyhovel žiadosti o pozastavenie účinnosti 50 dňového predvolebného moratória. O protiústavnosti prijatého zákona som bola presvedčená a dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR vnímam ako pozitívny krok v prospech práva občanov na informácie a rovnako aj v prospech férovosti prebiehajúcej predvolebnej kampane,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na pozastavenie nového zákona.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články