FinancieSprávy

Banky budú iniciovať podanie na Ústavný súd SR

Bankový sektor podľa vyjadrenie Slovenskej bankovej asociácie rešpektuje rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej podpísať novelu zákona o mimoriadnom bankovom odvode.

Slovenská banková asociácia na svojom webe informovala, že banky sú pripravené iniciovať podanie na Ústavný súd pre pokračovanie a navyše zvýšenie bankového odvodu na dvojnásobok.

„Len stabilný a ziskový bankový sektor je schopný podporiť rast slovenskej ekonomiky poskytovaním dostatočného objemu úverovania pre obchodné spoločnosti, štát ako aj jeho obyvateľov. Takto nastavený bankový odvod je hazardovaním s finančnou stabilitou slovenskej ekonomiky. Novela vzbudila oprávnenú kritiku u podnikateľských združení, NBS, ECB i Európskej komisie,“ uvádza vo svojom stanovisku Slovenská banková asociácia.

Podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) využije bankový sektor využije dostupné možnosti ochrany svojich práv na slovenskej aj európskej úrovni. Banky tak budú podľa asociácie iniciovať podanie na Ústavný súd SR, nakoľko podľa SBA vnímajú že uvedená legislatívna zmena je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a základnými zásadami právneho štátu.

„Novela zákona o mimoriadnom bankovom odvode výrazným spôsobom zasahuje do ústavou garantovaného práva vykonávať vlastnícke právo, slobodne podnikať a do princípu rovnosti pred zákonom. Novela zákona vznikla bez akejkoľvek verejnej diskusie alebo možnosti pripomienkovania, ako aj bez skutočnej analýzy dopadov odôvodňujúcich potrebu drastických zásahov do ústavných práv vybraných subjektov,“ myslí si SBA, ktorá zastupuje takmer všetky na Slovensku pôsobiace banky.  

Podľa SBA je taktiež v rozpore s princípom legitímnych očakávaní a právnej istoty. Tento zásah je o to výraznejší, že návrh zákona bol schválený v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby bol účinný od 1. januára 2020.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button