Piatok: bude teplo platí však výstraha pred silným vetrom

Medzi slabnúcou tlakovou výšou nad Tureckom a prehlbujúcou sa rozsiahlou tlakovou nížou nad západnou Európou a priľahlým Atlantikom k nám od juhozápadu bude naďalej prúdiť veľmi teplý vzduch.


Stručná predpoveď počasia:

  • Noc: teplota od +1 až do +4°C, vietor: od 15 do 35 km/h, nárazy do 50 km/h, zrážky: výnimočne mrholenie
  • Deň: teplota od +9 až do +14°C, vietor: od 20 do 45 km/h, nárazy do 65 km/h, zrážky: výnimočne zrážky

Meteorologické výstrahy:

  • Hmla: stredné a východné Slovensko, trvanie do 10.00 hodiny, dohľadnosť od 50 do 200 metrov
  • Vietor: západné, stredné, severné okresy Slovenska, nárazy od 65 do 105 km/h, trvanie od 9.00 hodiny do 24.00
  • Vietor na horách: severné okresy Slovenska, nárazy od 110 do 160 km/h, trvanie od 9.00 hodiny do 24.00

Počas dnešnej noci bude polojasno až oblačno. Ojedinele sa však môže objaviť aj hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne sa treba pripraviť aj na mrholenie.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od mínus 1 stupňa Celzia až do plus 4 stupňov Celzia. Na západe a miestami aj v Žilinskom kraji bude mierne teplejšie a teplota v noci sa bude pohybovať okolo 6 stupňov Celzia.

Počas noci bude fúkať slabý a na západe prevažne juhovýchodný vietor o rýchlosti od 15 až do 35 km/h. V nárazoch môže rýchlosť vetra dosiahnuť aj okolo 50 km/h.

Teploty neklesnú

Počas zajtrajšieho dňa bude polojasno až oblačno. Ojedinele môže byť zajtra zamračené s nízkou oblačnosťou a spočiatku môže byť aj hmlisto. Výnimočne sa môže objaviť aj mrholenie. Počas zajtrajšieho dňa bude veterno a aj naďalej bude veľmi teplo.

Meteorologické výstrahy: V okresoch stredného a východného Slovenska sa ojedinele očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou od 50 až do 200 metrov. Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt hmiel s uvedenou dohľadnosťou je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 9 stupňov Celzia až do 14 stupňov Celzia. Pri nízkej oblačnosti bude o niečo chladnejšie a teplota sa bude miestami pohybovať okolo 7 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 4 stupne Celzia.

Počas zajtrajšieho dňa bude fúkať prevažne juhovýchodný vietor o rýchlosti od 20 až do 45 km/h. Na západe a na severe v nárazoch bude miestami fúkať vietor o maximálnej rýchlosti do 65 km/h.

Meteorologické výstrahy: V okresoch časti západné, stredného a severného Slovenska sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 45 km/h a krátkodobo v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť 65 – 85 km/h. Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Kežmarok, Poprad sa ojedinele očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 60 km/h a krátkodobo v nárazoch môže rýchlosť vetra dosiahnuť rýchlosť od 85 – 105 km/h. Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

V Banskobystrickom a Košickom kraji vietor bude fúkať vietor o rýchlosti do 20 km/h. Na horách sa treba pripraviť na búrlivý vietor až silnú víchricu.

Meteorologické výstrahy: V okresoch severného Slovenska sa na horách v polohách nad 1000 metrov nad morom miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť od 70 až do 85 km/h a krátkodobo v nárazoch môže rýchlosť vetra dosiahnuť od 110 – 135 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

V okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno, Poprad sa na hrebeňoch Tatier miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť od 90 až do 105 km/h a krátkodobo v nárazoch môže rýchlosť vetra dosiahnuť od 135 až do 160 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články