Bleskové správyFinancie

Prezidentka podpísala zákon o štátnom rozpočte a vyšší bankový odvod

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala zákon o štátnom rozpočte na rok 2020 a ďalších 19 zákonov, ktoré NR SR schválila na poslednej schôdzi.

Prezidentka podpísala aj kontroverzný zákon, ktorým sa zvyšuje tzv. bankový odvod. Banky tak budú musieť bankový odvod platiť aj naďalej, čo môžu preniesť na klientov zvýšením poplatkov. Banky však môžu aj pribrzdiť úverovanie firiem, čo môže spôsobiť problémy firmám. Mnohí analytici varujú, že zákon môže rozkolísať ekonomiku a môže viesť aj k rušeniu pracovných miest.  

Odporúčame: Parlament schválil rozpočet. Stojí na vratkých nohách

„Prezidentka pritom vníma obavy NBS a ECB, podľa ktorých časovo neobmedzený bankový odvod predstavuje významné riziko pre bankový sektor a môže oslabiť celkovú ekonomickú kondíciu Slovenska. Na druhej strane vníma tiež to, že s príjmami z tohto odvodu počíta schválený štátny rozpočet na rok 2020,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku.

Podľa prezidentky môže novozvolený parlament riziká vyplývajúce z tejto právnej úpravy kedykoľvek v priebehu budúceho roka odstrániť v podobe novely zákona. 

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button