OdporúčameSlovenskoSprávyVýstrahy

Sobota: mierne sa ochladí. Začne pršať a snežiť

Od západu postúpi nad naše územie zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou nad Nórskym morom. Na ňom sa nad Alpami prehĺbi podružná tlaková níž.


Stručná predpoveď počasia:

  • Noc: teplota od +1 do +6 °C, vietor: od 20 až do 45 km/h, nárazy do 70 km/h, zrážky: do 5 mm, ojedinele okolo 10 mm/vo vysokých polohách do 10 cm snehu
  • Deň: teplota od +5 do +11 °C, vietor: od 10 až do 30 km/h, nárazy do 45 km/h, zrážky: do 15 mm, ojedinele, najmä v Banskobystrickom kraji 15 až 25 mm / vo vysokých polohách do 20 cm snehu

Meteorologické výstrahy:

  • Dážď: do 40 mm, najmä juh stredného Slovenska, východ Slovenska
  • Vietor na horách: v nárazoch až 160 km/h, víchrica
  • Vietor: v nárazoch až 105 km/h

Počas dnešnej noci bude polojasno až oblačno. Od západu postupne zamračené a miestami sa objaví aj dážď. Vo vysokých horských polohách sa treba pripraviť aj na sneženie. Na strednom a východnom Slovensku bude navyše aj hmlisto.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 1 stupňa Celzia až 6 stupňov Celzia. Na západe a miestami aj v Žilinskom kraji bude teplejšie a teplota sa bude pohybovať od 6 stupňov Celzia až 11 stupňov Celzia.

Počas noci bude fúkať juhovýchodný až južný vietor o rýchlosti od 20 až do 45 km/h. Na západe bude v nárazoch rýchlosť vetra miestami dosahovať až 70 km/h.

Meteorologické výstrahy: V okresoch Kežmarok, Poprad, Tvrdošín, Námestovo sa ojedinele očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 60 km/h a krátkodobo v nárazoch rýchlosť od 85 až do 105 km/h. Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Vietor v noci potrápi mnohé okresy Slovenska. (zdroj: SHMÚ)

Meteorologické výstrahy: V okresoch na západe a na severe Slovenska sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 45 km/h a krátkodobo v nárazoch rýchlosť od 65 až do 85 km/h. Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Na severe môže ojedinele rýchlosť vetra dosiahnuť až 90 km/h. Na horách sa počas noci treba pripraviť na búrlivý vietor až na silnú víchricu. Nadránom začne vietor čiastočne slabnúť.

Meteorologické výstrahy: V okresoch Liptovský Mikuláš, Brezno, Poprad, Tvrdošín, Kežmarok sa miestami na horách očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť od 90 až do 105 km/h a krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť od 135 až 160 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Na horách hrozí víchrica. (zdroj: SHMÚ)

Meteorologické výstrahy: V okresoch hlavne severného Slovenska sa na horách vo vysokých polohách nad 1000 metrov miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť od 70 až do 85 km/h) a krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť od 110 až do 135 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Mierne sa ochladí

Počas zajtrajšieho dňa bude oblačno až zamračené a postupne sa na mnohých miestach objaví aj dážď, ktorý môže byť ojedinele aj výdatný. Vo vysokých polohách sa treba pripraviť aj na sneženie. Miestami  bude hmlisto.

Meteorologické výstrahy: V južných okresoch stredného Slovenska a v severných okresoch východného Slovenska sa ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok od 35 až do 40 mm. Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Cez deň a počas večera mnohé okresy potrápi aj dážď a sneh. (zdroj: SHMÚ)

Naďalej však bude na ročnú dobu veľmi teplo, aj keď teploty mierne klesnú. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 5 stupňov Celzia až do 10 stupňov Celzia. Na juhozápade bude mierne teplejšie a teploty sa tu budú pohybovať do 13 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 2 stupňov Celzia.

Počas zajtrajšieho dňa bude fúkať prevažne južný vietor o rýchlosti od 10 až 30 km/h. Zrána môže v nárazoch ojedinele rýchlosť vetra dosiahnuť až 45 km/h.

Na horách bude spočiatku ešte búrlivý vietor až víchrica. Postupne vietor väčšinou zoslabne.

Viac

Počasie

Aktuálne počasie na Slovensku. Chystáte sa dnes do práce a potrebujete vedieť ako sa obliecť? Pozrite si predpoveď počasia pre Slovensko.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button