SprávySvet

Van Drew zradil demokratov dva krát. Teraz prebehol k republikánom

Demokratický kongresman Jeff Van Drew včera zradil demokratov hneď dva krát. Najprv hlasoval proti a potom prebehol k republikánom.

Včerajšie hlasovanie o ústavnej žalobe na amerického prezidenta Donalda Trumpa neprebehlo práve podľa predstáv demokratov. Jeden demokratický kongresman totiž hlasoval v oboch bodoch obžaloby prezidenta Donalda Trumpa proti.

Išlo o demokratického kongresmana Jeffa Van Drewa, ktorý zastupuje štát New Jersey. V oboch bodoch obžaloby Donalda Trumpa hlasoval Van Drew proti.

Posedel si s prezidentom

Neskôr navyše práve s prezidentom Donaldom Trumpom oznámili jeho prebehnutie k republikánom. Pre demokratov ide o ďalší klinček do rakvy ich ústavnej žaloby na prezidenta Trumpa.

Trump dokonca pozval Van Drewa do oválnej pracovnej a pred novinármi oznámil, že Van Drew prechádza k republikánom. „Ide o veľkú vec! Môžem povedať, že ho v tomto rozhodnutí podporujem,“ dodal v tejto súvislosti Trump.

Odvolanie asi neprejde

Šanca, že Trumpa skutočne odvolajú je však minimálna. V demokratmi ovládanej Snemovni reprezentantov amerického Kongresu prešlo hlasovanie bez najmenších problémov. Aby však Trumpa zbavili funkcie muselo by za jeho odvolanie hlasovať aj 20 republikánskych senátorov.

Zbaviť funkcie totiž môže prezidenta až senát a za musí hlasovať dvojtretinová väčšina senátorov. Demokrati pritom majú v senáte len 47 senátorov. Republikáni majú 53 senátorov a už pri hlasovaní v Snemovni reprezentantov boli všetci proti ústavnej žalobe.

Trump je iba tretím prezidentom USA, ktorý čelí ústavnej žalobe. Pred ním obžalovali len prezidenta Billa Clintona a Andrewa Johnsona.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button