SlovenskoSprávy

Prezidentka vrátila poslancom zákon o pozemkových úpravách

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila poslancom na opätovné prerokovanie zákon o pozemkových úpravach.

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila Národnej rade Slovenskej republiky novelu zákona o pozemkových úpravách, pretože má pochybnosti o jej súlade s Ústavou Slovenskej republiky a najmä s princípom právnej ochrany vlastníctva. 

Už v minulosti musela Slovenská republika po rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva zmeniť obdobnú právnu úpravu týkajúcu sa užívania pozemkov v záhradkárskych osadách.

Obmedzenia vlastníkov sceľovaných pozemkov v prospech nájomcov sú zásahom, ktorý nie je riadne odôvodnený. 

„Dôsledkom neštandardného legislatívneho procesu, ktorý predchádzal prijatiu novely je aj to, že môžu vzniknúť významné interpretačné a aplikačné problémy v procese sceľovania pozemkov. Tieto by sa negatívne dotkli hlavne malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú,“

uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. 

Prezidentka si podľa svojich slov uvedomuje potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov, je však presvedčená, že takáto významná úprava, ktorá sa robí len raz za mnoho desaťročí, má byť riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy. Uviedla to vo zdôvodnení prečo zákon vrátila parlamentu.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button