-1 C
Bratislava
sobota, 25 januára, 2020

Ľudia sa poskladali. Budú dva prieskumy pred voľbami

Viete o novinke?

Odporúčame tiež

Rezort dopravy predložil autodopravcom dve alternatívy zliav z mýta

Zástupcovia ministerstva dopravy dnes rokovali s autodopravcami o možnostiach úpravy mýtnych zliav pre nákladné vozidlá.  Ministerstvo...

Policajti zadržali v Bratislave 7 migrantov z Afganistanu

Neubehol ani týždeň a policajti zadržali na tzv. „balkánskej trase“ v Bratislave ďalších nelegálnych migrantov spolu s...

V obci Pažiť našli mŕtveho muža v kaluži krvi

Dnes 23.1.2020 o 16.15 hod. bol na dvore svojho rodinného domu v obci Pažiť v okrese Partizánske nájdený mŕtvy...

Aj z iniciatívy 50dni.sk je vidieť, že ľudia predvolebné prieskumy chcú. Vyzbierali sa totiž až na dva veľké prieskumy. Jeden bude iba tri dni pred voľbami.


  • Viac ako päťtisíc darcov sa vyzbieralo na dva predvolebné prieskumy.
  • Jeden z prieskumov bude pritom končiť iba tri dni pred voľbami.
  • Výsledky prieskumov dostanú tí, ktorí na prieskum prispeli aspoň jedným eurom.
  • Vyzbierať sa zatiaľ podarilo viac ako 31 tisíc eur.

Poslanci vládneho Smeru-SD a SNS spolu s nacionalistickou stranou Ľudová strana Naše Slovensko sa dva krát pokúsili schváliť zákon, ktorý zavádza až 50-dňové moratórium na zverejňovanie výsledkov predvolebných prieskumov.

Po prvom schválení v parlamente zákon poslancom vrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci Smeru-SD, SNS aj ĽSNS si však z veta veľkú hlavu nerobili. Zákon schválili opätovne a ten tak mal začať platiť.

Zasiahol ústavný súd

Prezidentka sa však pre podozrenie, že zákon je v rozpore s ústavou rozhodla obrátiť na Ústavný súd. Vo svojom návrhu zároveň prezidentka navrhla aby Ústavný súd SR spolu s prijatím jej návrhu pozastavil platnosť absurdného 50-dňového moratória na predvolebné prieskumy.

Ústavný súd sťažnosť prezidentky SR Zuzany Čaputovej prijal. Rozhodol tiež o pozastavení sporného 50-dňového moratória. To sa tak na blížiace sa voľby, ktoré budú už 29. februára 2020, nebude vzťahovať.

50dni.sk

Ešte po prvom schválení nového volebného zákona vznikla iniciatíva 50dni.sk. Prieskumy sa totiž počas moratória nesmú iba zverejňovať avšak môžu sa realizovať.

Ak by nakoniec absurdné moratórium platilo tak by sa objednávateľmi nového prieskumu stali prispievatelia, ktorý poslali dobrovoľný príspevok. Tí by do mailu potom dostali predvolebný prieskum.

Ako objednávatelia totiž majú nárok na to aby výsledky prieskumu videli. Poslanci v zákone navyše nemysleli na postihy fyzických osôb. Za porušenie moratória môže dostať pokutu len podnikateľ či právnická osoba.

Dva prieskumy

Nakoniec sa iniciatíve 50dni.sk podarilo vyzbierať dostatok prostriedkov na objednanie minimálne dvoch veľkých prieskumov. Dnes bolo na transparentnom účte iniciatívy viac ako 31600 eur.

Prvý prieskum sa tak bude realizovať zrejme od 13.2.2020 do 18.2.2020. Prispievatelia dostanú výsledky prieskumu mailom 20.2.2020.

Druhý prieskum sa potom bude realizovať od 20.2.2020 do 25.2.2020. Výsledky prieskumu pôjdu opäť prispievateľom mailom a to už 26.2.2020. Tí, ktorí prispeli aspoň 1 eurom tak dostanú predvolebný prieskum len 3 dni pred voľbami.

Oba prieskumy budú robiť agentúry AKO a Focus a oba prieskumy budú mať vzorku 1000 respondentov. Prieskum budú agentúry robiť osobnými dotazníkmi a telefonickým dopytovaním.

Súdy ho už zrušili

V platnosti ostáva už iba 14-dňové moratórium na predvolebné prieskumy. Aj to však môže nakoniec Ústavný súd zrušiť.

Prezidentka sa vo svojom návrhu na zrušenie sporného 50-dňového moratória okrem Ústavy odvoláva aj na Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Navyše prezidentka argumentuje aj rozhodnutiami ústavných súdov v podobných prípadoch.

Maďarský Ústavný súd zrušil moratórium na predvolebné prieskumy v trvaní 8 dní v roku 2007 a neskôr v roku 2013 aj moratórium v trvaní 6 dní. Slovinský Ústavný súd zrušil zasa moratórium v trvaní 7 dní.

Boja sa o nás

Politici obhajovali zatajovanie výsledkov predvolebných prieskumov pred verejnosťou obavou zo zmanipulovaných predvolebných prieskumov, ktoré sa údajne zverejňujú. To však odmietli aj agentúry, ktoré sa prieskumom verejnej mienky zaoberajú.

Poslanci neakceptovali ani návrh na diskusiu zo strany Slovenskej asociácie výskumných agentúr. Tá navrhovala dialóg s cieľom umožniť ľudom prístup k legitímnym výsledkom predvolebných prieskumov.

To však poslanci nezobrali v úvahu a namiesto toho dva krát schválili zákon, ktorý vedie k cenzúre a obmedzovaniu slobodného prístupu k informáciám.

- Advertisement -

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Napíš svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisement -

Sledujte nás

259FanúšikoviaPáči sa
85NasledovníciNasledovať
75NasledovníciNasledovať
69NasledovníciNasledovať
379NasledovníciNasledovať
36OdberateliaOdoberať
- Advertisement -

Posledné články

Nedeľa: dopravu skomplikuje poľadovica. Ochladí sa

Vplyv tlakovej výše od juhovýchodu zoslabne. Zároveň sa cez strednú Európu smerom na východ začne presúvať plytká...
- Advertisement - Booking.com

V Banskobystrickom kraji skolabovala doprava. Župan situáciu nezvláda, odkázal premiér

Po krachu dohody medzi SAD Zvolen a Banskobystrickým samosprávnym krajom ostali mnohé mestá a dediny v kraji odrezané od sveta. Situácia v Banskobystrickom...

Štyria voliči dostali nekompletnú sadu hlasovacích lístkov

Čo robiť, ak ste pre voľbu poštou dostali nekompletnú sadu hlasovacích lístkov. Ministerstvo priznalo štyri pochybenia. V prípade, ak ste...

V ZOO Bojnice potvrdili vtáčiu chrípku. Zostane zrejme zatvorená

V Národnej zoologickej záhrade Bojnice veterinári potvrdili výskyt vtáčej chrípky. Na nebezpečný vírus vtáčej chrípky H5N8 potvrdili u uhynutej kačice a tiež lyžičiara bieleho.

Nebezpečný koronavírus potvrdili vo Francúzsku. Počet nakazených aj obetí stúpa

Nebezpečný koronavírus, ktorý objavili pred koncom roka v Číne sa šíri ďalej. Stúpa počet obetí a prvé potvrdené prípady hlásia z Francúzska.

Mohlo by vás zaujať

- Advertisement - Booking.com