OdporúčameSlovenskoSprávy

V Tatrách a Malej Fatre hrozia lavíny

Vo Vysokých, Západných, Nízkych Tatrách, Malej Fatre je zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň z 5). Vo Veľkej Fatre mierne (2.stupeň).

Hlavnú úlohu hrá sneh, ktorý napadol za posledný týždeň. Najviac ho pribudlo vo vysokých polohách Tatier. Sneženie sprevádzala víchrica, to znamená, že sneh je uložený na záveterných svahoch a žľaboch, kde je aj nebezpečenstvo koncentrované.

Nový sneh

Postupne napadlo za posledné 3 dni okolo 20 – 50 cm nového snehu. Zrážky prichádzali od severu, preto je najviac nového snehu v Západných, Vysokých Tatrách a Malej Fatre.

Severné prúdenie prinieslo aj ochladenie, v najvyšších polohách teploty klesajú pod mínus 15°C. Znamená to, že sa nový sneh zle naväzuje na podklad. Jednotlivé vrstvy sú medzi sebou veľmi zle previazané.

Horská záchranná služba upozorňuje aj na veľké nestabilné preveje vo vrcholových častiach žľabov. Uvoľnenie lavín je na strmých svahoch a nafúkaných žľaboch nad 30° možné aj pri malom dodatočnom zaťažení (napr. 1 lyžiar). Môžu sa vyskytnúť aj stredne veľké spontánne lavíny.

Zlepšenie nepríde

Dnes ráno bolo na horách stále veterno. Vo Vysokých Tatrách jasno, inde zamračené. Teploty vzduchu sa pohybovali od mínus 16 do mínus 3°C. Od nedele poobedia neustále snežilo. Hranica sneženia už klesla na 400 metrov nad morom.

Od včera pribudlo ďalších 5 až 20 cm snehu. Ten je rozmiestnený veľmi nerovnomerne. Najviac ho je na východných, juhovýchodných a južných svahoch. Hrebene sú vyfúkané do ľadu.

V polohách do 1800 metrov leží nový sneh na trávnatom alebo skalnom podloží, stará snehová pokrývka tu takmer absentuje.

Vo vyšších polohách (nad 1800 m) je celková výška snehu 50 až 130 cm. Charakter snehu ale do výraznej miery ovplyvnil spomínaný vietor, ktorý ho ubil miestami do veľmi tvrdých, nosných dosiek. V lesoch má ale stále prachový charakter. Najviac snehu, celkovo je na severných stranách Vysokých a Západných Tatier (cca 130 cm).

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button