OdporúčameSlovenskoSprávy

Zoltán Andruskó dostal 15 rokov. Súd akceptoval upravenú dohodu

Súd dnes rozhodol vo veci dohody o vine a treste pre Zoltána Andruskóa. Práve Andruskó zohnal vraha, ktorý chladnokrvne zavraždil novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Je to rok a desať mesiacov čo celým Slovenskom otriasla poprava novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zavraždili ich v ich dome a motívom bola zrejme pomsta Mariana Kočnera.

Práve Kočner si zrejme vraždu novinára objednal pre jeho články o kauzách Kočnera. Kočnera aj ďalších obvinených pritom súdia na Špecializovanom trestnom súde.

Zoltán Andruskó bol tiež ďalším sprostredkovateľov. Obvinenej Alene Zsuzsuovej mal „dohodiť“ vykonávateľa Tomáša Szabóa. Ten novinára a jeho snúbenicu chladnokrvne zavraždiť.

Dostal 15 rokov

Prvým odsúdením v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice je práve Zoltán Andruskó. Ten sa k činu po zadržaní priznal a s prokurátorom sa dohodol treste 10 rokov za mrežami.

Vraždu novinára si mal cez sprostredkovateľku Alenu Zsuszovú objednať práve Marian Kočner. Za vraždu mal Andruskó od Zsuszovej dostať zaplatené celkovo 70 tisíc eur. Zsuszová mala Andruskóvi odpusti dlh 20 tisíc eur, ktoré u nej mal, a zároveň zinkasovať ďalších 50 tisíc eur.

Zoltán Andruskó ako jediný priznal vinu a na vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po zadržaní spolupracoval. Práve pre tieto poľahčujúce okolnosti návrhom prokurátor trest odňatia slobody v dĺžke trvania desať rokov.

Súd dohodu neakceptoval

Dohodu prokurátora a Zoltána Andruskóa však súd na prvý pokus neakceptoval. Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, sudkyňa Pamela Záleská, počas verejného pojednávania vyslovila pochybnosti o dĺžke trestu. Podľa sudkyne by bolo 10 rokov málo.

„Súd uvádza, že modifikácia trestu o rok alebo o dva nezodpovedá predstavám súdu. To, čo sa súdu v danej veci môže javiť ako spravodlivé je trest odňatia slobody vo výmere 15 rokov,” vyhlásila sudkyňa Pamela Záleská, ktorá ako predsedníčka senátu rozhoduje o treste pre Andruskóa.

Andruskó potom požiadal o prerušenie verejného pojednávania aby sa mohol poradiť so svojou právničkou.

Odsedí si 15 rokov

Zoltán Andruskó sa nakoniec s prokurátorom dohodol. Súdu tak dnes predložili upravenú dohodu kde sa dohodli na treste odňatia slobody v trvaní 15 rokov.

Sudkyňa Pamela Záleská na verejnom pojednávaní upravenú dohodu akceptovala. Okrem toho mu prepadol aj mobilný telefón a hotovosť, ktorú mal pri sebe v čase zadržania.

Súd tak poslal Zoltána Andruskóa za mreže na 15 rokov a navyše po odpykaní trestu mu nariadil aj dvojročný ochranný dohľad. Andruskó sa proti rozsudku nemôže odvolať. Z väzby bude smerovať rovno do väznice so stredným stupňom stráženia.

„Súd ďalej obvinenému ukladá ochranný dohľad na dva roky a povinnosť po prepustení z výkonu trestu jedenkrát v mesiaci osobne sa hlásiť u probačného úradníka,“ uviedla sudkyňa Záleská pri vyhlásení rozsudku.

Kto je Andruskó

Je podnikateľ z Komárna, ktorý v meste vlastnil pizzeriu. Podľa údajov z obchodného registra však jeho meno figurovalo vo viac ako desiatke firiem. Väčšina firiem však už ukončila svoju činnosť. Aktuálne je však už iba konateľ vo firme Z&Z com.

Firma Z&Z com však podľa FinStatu hospodári s výraznou stratou. Za posledných niekoľko rokov vygenerovala firma stratu viac ako 50 tisíc eur. Navyše dlží firma aktuálne viac ako 700 eur aj daňovému úrady.

Okrem toho má Andruskó aj živosť, ktorá má podľa portálu Aktuality.sk dlh viac ako milión eur. Podobne sú na tom aj ďalšie firmy v ktorých Andruskó figuroval.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button