-0.3 C
Bratislava
piatok, 24 januára, 2020

Trump to nemusí mať jednoduché ani v Senáte. Impeachment stojí na mŕtvom bode

  • Až Senát môže zbaviť Trumpa funkcie no vzhľadom na rozloženie síl je to nepravdepodobné.
  • Niektorým senátorom sa však nepáči postup predsedu Senátu, ktorý nechce na rokovanie predvolať svedkov.
  • Trump je tretím prezidentom USA, ktorý čelí ústavnej žalobe. Môže byť prvým, ktorý bude v rovnakom roku opätovne prezidentom.

Viete o novinke?

Odporúčame tiež

Impeachment Donalda Trumpa odročili do utorka

Predseda Najvyššieho súdu USA John Roberts zložil vo štvrtok v Senáte sľub. Bude predsedať druhej fáze ústavnej žaloby...

V obci Pažiť našli mŕtveho muža v kaluži krvi

Dnes 23.1.2020 o 16.15 hod. bol na dvore svojho rodinného domu v obci Pažiť v okrese Partizánske nájdený mŕtvy...

Vláda pošle peniaze na likvidáciu toxického odpadu v Strážskom

Pred koncom funkčného obdobia sa vláda začala zaoberať odstránením nebezpečného toxického odpadu polychlórovaných bifenylov (PCB) v Strážskom.

Jedným z historických momentov v prípade USA sa v minulom roku určite stalo schválenie ústavnej žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Ani v Senáte to nemusí mať jednoduché.

Ešte v decembri minulého roka schválila Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu znenie obžaloby amerického prezidenta Donalda Trumpa. Demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov obvinila republikánskeho prezidenta hneď v dvoch bodoch.

Prvým je jeho údajná snaha prezidenta zdiskreditovať jedného zo svojich politických rivalov v tohtoročných prezidentských voľbách a tým aj zneužitie svojich právomocí. Druhým bodov je potom je nespolupracovanie pri vyšetrovaní, ktoré viedli demokrati.

Rozhodne Senát

Donald Trump je iba tretím prezidentom USA, ktorý čelí procesu odvolávania, teda impeachmentu. Pred ním čelil procesu impeachmentu napríklad Bill Clinton.

Zbaviť funkcie prezidenta však môže svojím rozhodnutím iba Senát. V ňom majú väčšinu republikáni a tak niektorí videli v Senáte celý proces hladko. Možno sa však mýlili.

Predseda Senátu Mitch McConnell totiž už dávnejšie vyhlásil, že proces prebehne rýchlo a samozrejme v spolupráci s Bielym domom. Už po schválení žaloby v Snemovni reprezentantov sa McConnell rozhodol, že Senát si na zasadnutie nepredvolá ani svedkov. To sa však nepáči už dvom jeho stránickým kolegyniam.

Dve sú proti

Postup predsedu Senátu najprv kritizovala Lise Murkowski, ktorá v Senáte zastupuje Aljašku. Tá sa vyjadrila, že je krokmi predsedu Senátu znepokojená.

Druhou senátorkou je potom Susan Collinsová. “Podľa môjho súdu je veľmi nepatričné, aby senátori na ktorejkoľvek časti politického spektra vyhodnotili dôkazy pred tým, než ich vôbec vypočuli, pretože každý z nás zloží prísahu, a tú prísahu beriem veľmi vážne ako súčasť nezávislej justície,” povedala Collinsová.

Aj medzi republikánmi sa nájdu odporcovia súčasného prezidenta Donalda Trumpa a jeho útočnej politiky na všetkých. Trump si vo svojom úrade už pohneval aj európskych spojencov.

Na mŕtvom bode

V každom prípade však impeachment stojí na mŕtvom bode. Predsedníčka Snemovne reprezentantov, Nancy Pelosiová, totiž do Senátu ešte neposlala text obžaloby. Senát tak nemal o čom hlasovať.

Pelosiová chce totiž od senátorov počuť ako so žalobou naložia. Za to ju niekoľko krát kritizoval aj Trump spôsobom sebe vlastným. Na Twitteri ju totiž nazval ako „bláznivú Nancy“.

Pelosiová však nie je viazaná žiadnym časom aby žalobu poslala na prerokovanie do Senátu. A zrejme ide aj o snahu získať prípadne niektorých republikánskych senátorov na svoju stranu. Demokrati totiž po hlasovaní o žalobe prišli v Snemovni reprezentantov o jedného člena po tom čo prebehol k republikánom.

Vylepšiť obraz

Pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami si však aj Trump uvedomuje, že nie všetky jeho rozhodnutia vníma americká verejnosť pozitívne.

V posledný deň minulého roka napríklad na sociálnej sieti Twitter potvrdil termín podpisu prvej časti obchodnej dohody s Čínou. Aj tento ústretový krok mnohí vnímajú ako jeho snahu získať cenné politické body pred prezidentskými voľbami.

Niektoré prieskumy totiž v USA stále favorizujú Trumpa na získanie aj druhého funkčného obdobia v prezidentskom úrade.

Problém USA je totiž aj komplikovaný a zastaraný systém prezidentských volieb. Voľby totiž môže vyhrať kandidát, ktorý nezíska najväčší počet hlasov no uspeje v dôležitých štátoch. Na tomto pohorela v posledných voľbách aj demokratická kandidátka Hillary Clintonová.

- Advertisement -

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Napíš svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisement -

Sledujte nás

259FanúšikoviaPáči sa
85NasledovníciNasledovať
75NasledovníciNasledovať
69NasledovníciNasledovať
379NasledovníciNasledovať
36OdberateliaOdoberať
- Advertisement -

Posledné články

Vražda ženy v Košiciach

Včera podvečer bolo v Košiciach nájdené telo ženy bez známok života s mnohopočetnými zraneniami na niekoľkých častiach tela....
- Advertisement - Booking.com

V obci Pažiť našli mŕtveho muža v kaluži krvi

Dnes 23.1.2020 o 16.15 hod. bol na dvore svojho rodinného domu v obci Pažiť v okrese Partizánske nájdený mŕtvy muž v kaluži krvi.

Čaputová sa strela s generálnym prokurátorom aj policajným prezidentom

Prezidentka sa dnes stretla s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom a policajným prezidentom Milanom Lučanským. Dôvodom prečo si prezidentka zavolala generálneho prokurátora...

Vláda pošle peniaze na likvidáciu toxického odpadu v Strážskom

Pred koncom funkčného obdobia sa vláda začala zaoberať odstránením nebezpečného toxického odpadu polychlórovaných bifenylov (PCB) v Strážskom. Uistil o tom...

Rezort dopravy predložil autodopravcom dve alternatívy zliav z mýta

Zástupcovia ministerstva dopravy dnes rokovali s autodopravcami o možnostiach úpravy mýtnych zliav pre nákladné vozidlá.  Ministerstvo dopravy navrhlo dve možnosti uplatnenia množstevných...

Mohlo by vás zaujať

- Advertisement - Booking.com