10 C
Bratislava
streda, 19 februára, 2020

V Banskobystrickom kraji skolabovala doprava. Župan situáciu nezvláda, odkázal premiér

  • Autobusová doprava v Banskobystrickom kraji dnes skolabovala po krachu rokovaní medzi krajom a SAD Zvolen.
  • Predseda Banskobystrického kraja, Ján Lunter, vyzval aby sa do rokovaní zapojil premiér. Ten mu odkázal, aby si problémy v kraji vyriešil sám aj so svojím synom.
  • Dopravu medzi niektorými obcami a mestami poslinila zatiaľ Železničná spoločnosť Slovensko. Čo však nie je riešením keďže vlaky nejazdia do všetkých obcí v kraji.
  • Kraj na sociálnej sieti Facebook obyvateľom odporúčal využívanie zdieľania jedného auta medzi susedmi.
  • Zostanú obyvatelia kraja bez autobusovej dopravy aj na začiatku pracovného týždňa?

Viete o novinke?

Odporúčame tiež

Po krachu dohody medzi SAD Zvolen a Banskobystrickým samosprávnym krajom ostali mnohé mestá a dediny v kraji odrezané od sveta.

Situácia v Banskobystrickom kraji sa po krachu jednaní medzi županom Jánom Lunterom a predstaviteľmi Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen (SAD Zvolen), poriadne skomplikovala. Na cesty nevyrazili stovky spojom a obyvatelia kraja tak často ostali bezradne stáť na zastávkach.

Kraj to nezvládol

Rokovania zlyhali medzi krajom a SAD Zvolen ešte včera. Dopravca sa tak rozhodol nechať stať autobusy na parkoviskách.

Mnohí cestujúci sa to, že autobusy nejazdia dozvedeli až keď prišli na zastávku a márne čakali na svoj spoj. Situácia sa môže ešte viac skomplikovať na začiatku pracovného týždňa.

Župan Ján Lunter vyzval na zapojenia sa do rokovania a premiéra Petra Pellegriniho. Štát totiž v zvolenskej dopravnej firme vlastní 40 percent. Pellegrini však županovi odkázal aby si sadol za rokovacia stôl aj so svojím synom, ktorý je podpredsedom kraja.

„Avizované problémy s prímestskou autobusovou dopravou v Banskobystrickom samosprávnom kraji musí riešiť jeho predseda Ján Lunter. Vyzývam preto pána župana, aby rokoval s miestnym dopravcom a splnil si svoju úlohu, ktorou je zabezpečiť prepravu ľudí do nemocníc, škôl či obchodov. Takto to potom vyzerá, keď posty v riadení samosprávy či štátu obsadia ľudia bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti s touto prácou,“ uviedol premiér Peter Pellegrini na Facebooku.

PROBLÉMY S DOPRAVOU V BANSKOBYSTRICKOM KRAJI MUSÍ RIEŠIŤ ŽUPANAvizované problémy s prímestskou autobusovou dopravou v…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 24. januára 2020

Pomohli železnice

Na niektorých miestach v kraji nevyšli autobusy vôbec. Inde sa so zvolenskou SAD dohodli priamo mestá a obce. Niekde sa mestá a obce dohodli aj s inými dopravcami.

Kraj situáciu rieši zriadením troch čísel na ktoré môžu volať obyvatelia aj zástupcovia samosprávy aby zistili, ktoré spoje idú a ktoré nie. To však pre obyvateľov v kraji nie je riešením.

Situáciu v kraji aspoň čiastočne pomohla riešiť Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorá posilnila niektoré linky.

Dnes a zajtra posilňuje kapacitu vlakových súprav na trati Banská Bystrica – Zvolen a na ostatných tratiach monitoruje záujem cestujúcich. V prípade potreby je pripravená posilniť kapacity vlakov počas víkendu.

Ak bude krízová situácia pokračovať, ZSSK je od pondelka pripravená posilniť kapacity vlakových spojov na najvyťaženejších trasách v kraji: Banská Bystrica – Zvolen, Banská Bystrica – Brezno, Zvolen – Detva – Lučenec – Fiľakovo.

Na kraj sa nespoliehajte

Ako plánuje kraj problémy v doprave riešiť je otázne. Zaujme však príspevok na stránke na Facebooku. Kraj v nej odporúča platformu na zdieľanie áut.

Ak chcete kvôli vzniknutej situácii v autobusovej doprave v BBSK pomôcť svojim susedom s odvozom, na tejto FB stránke je na to priestor.

Uverejnil používateľ Banskobystrický samosprávny kraj Sobota 25. januára 2020

Obyvatelia kraja by sa tak zrejme nemali na autobusovú dopravu spoliehať ani na začiatku pracovného týždňa. Kraj a SAD Zvolen majú na uzatvorenie dohody ešte zajtrajší deň. Ak sa nedohodnú zostanú zrejme mnohí obyvatelia Banskobystrického kraja na začiatku pracovného týždňa nemilo prekvapení.

- Inzercia -

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -
- Inzercia -

Posledné články

Pondelok: západ potrápi silný vietor a jarné teploty

Po južnom okraji rozsiahlej a hlbokej tlakovej níže so stredom nad Nórskym morom a severnou Škandináviou bude...
- Inzercia - Booking.com

V okolí Žiliny začnú pribúdať nové regionálne vlaky

Európske investície zásadne menia stav železničnej dopravy na Slovensku. Do Žilinského kraja pribudne postupne v troch najbližších rokoch až 25...

Medziročne rastú príjmy aj výdavky

Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššie o 87,8 mil. eur. Výdavky sa medziročne zvýšili o 317 mil. eur. Štátny rozpočet tak dosiahol...

Pondelok: teplo, sneh aj dážď

Počas noci bude daždivo a vo vyšších polohách začne snežiť. Podobne tomu bude aj počas zajtrajšieho dňa. Bude však naďalej aj teplo.

Počet nakazených koronavírusom 2019-nCoV sa vzrástol na takmer 15.000. Česko odmietlo poskytnúť humanitárnu pomoc

Počet nakazených novým koronavírusom 2019-nCoV naďalej stúpa. Najviac nakazených je stále v kontinentálnej Číne. Vlna kritiky sa zniesla na českého premiéra Andreja Babiša po...

Mohlo by vás zaujať

- Inzercia - Booking.com