10 C
Bratislava
streda, 19 februára, 2020

Počet nakazených koronavírusom 2019-nCoV sa vzrástol na takmer 15.000. Česko odmietlo poskytnúť humanitárnu pomoc

  • Počet nakazených novým vírusom opätovne oproti včerajšiemu dňu narástol. Aktuálne sa už blíži k číslo 15 tisíc. Viac ako 300 ľudí novému koronavírusu 2019-nCoV už podľahlo.
  • Z Číny evakuujú svojich občanov Nemecko aj Francúzsko. Na ceste na Slovensko sú z mesta Wu-chan aj dvaja Slováci. Privezie ich Francúzsku a z Bruselu potom český špeciál.
  • Číne už poskytla pomoc nemecká vláda. Na rozdiel od tej českej musí nemecká vláda bojovať aj so samotnou nákazou. V Nemecku majú zatiaľ osem potvrdených prípadov.
  • Dvaja pasažieri, ktorých včera evakuovali Nemci letecky z mesta Wu-chan sú nakazený koronavírusom 2019-nCoV.

Viete o novinke?

Odporúčame tiež

Počet nakazených novým koronavírusom 2019-nCoV naďalej stúpa. Najviac nakazených je stále v kontinentálnej Číne. Vlna kritiky sa zniesla na českého premiéra Andreja Babiša po tom ako odmietol humanitárnu pomoc Číne.

Čína sa už sama nedokáže vyrovnať z následkami nákazy novým koronavírusom 2019-nCoV a požiadala o medzinárodnú humanitárnu pomoc. O pomoc požiadali Európsku úniu a čínsky veľvyslanec aj susednú Českú republiku.

Odpoveď, ktorá prišla z Prahy však mnohých šokovala a to aj napriek tomu, že v Česku nebol potvrdený jediný prípad nákazy novým koronavírusom 2019-nCoV. Český premiér Andrej Babiš vyhlásil, že Česko potrebuje prostriedky pre svojich občanov.

Kritika premiéra Babiša

Krok českého premiéra Babiša však nezostal bez povšimnutia. Vlna kritiky sa proti jeho rozhodnutiu objavila na sociálnych sieťach aj v médiách. Český premiér Babiš si zrejme neuvedomuje, že v budúcnosti bude možno humanitárnu pomoc potrebovať aj Česko. Môže sa mu tak dostať rovnakej odpovedi akú teraz poslali smerom k Číne.

Babiš po vlne kritiky zmenil názor a Česko sa chystá pomôcť aspoň finančne avšak ani v tomto prípade nejde o žiadnu závratnú sumu. Česko chce na nákup rúšok a iného zdravotníckeho materiálu vyčleniť približne 390 tisíc eur. Navyše sa česká vláda chystá osloviť neziskové organizácie aby usporiadali zbierky.

Počty rastú

Počet nakazených nových koronavírusom 2019-nCoV neustále rastie. Počet nakazených vo svete stúpol už na 14628. Nový koronavírus 2019-nCoV si navyše po celom svete vyžiadal aj 305 obetí. Prvú obeť dnes potvrdili na Filipínach a ide vôbec o prvú obeť vírusu, ktorá zomrela na následky koronavírusu mimo Čínu.

Krajina Počet nakazených Zmena oproti včerajšiemu dňu
Čína 14.451 + 2.591
Japonsko 20 + 3
Thajsko 19 0
Singapur 18 0
Južná Kórea 15 + 3
Hongkong 14 + 1
Austrália 12 0
Taiwan 10 0
Nemecko 8 + 1
Makao 8 + 1
USA 8 + 1
Malajzia 8 0
Francúzsko 6 0
Vietnam 6 0
Spojené arabské emiráty 5 + 1
Kanada 4 0
Taliansko 2 0
Rusko 2 0
Filipíny 2 + 1
India 2 + 1
Veľká Británia 2 0
Nepál 1 0
Kambodža 1 0
Španielsko 1 0
Fínsko 1 0
Švédsko 1 0
Srí Lanka 1 0

Nové prípady pritom dnes potvrdili napríklad v Japonsku a tiež v Nemecku. Tri nové prípady hlásia aj z Južnej Kórei. Tam potvrdili dva prípady nákazy koronavírusom 2019-nCoV u dvoch osôb, ktoré evakuovali letecky z Číny. Oboch izolovali a budú liečení v nemocnici vo Frankfurte nad Mohanom.

Počet nakazených rastie najmä v Číne. Nové prípady však hlásia aj z Japonsko, Nemecka či USA. Tri nové prípady hlási aj Južná Kórea.

Ostatných takmer 120 ľudí, ktorí prileteli rovnakým lietadlom skončí v karanténe na vojenskej základni v Germersheime. Ďalších niekoľko osôb skončilo v nemocnici pre iné zdravotné problémy.

Ďalšie obmedzenia

Mesto Wu-chan odkiaľ sa nákaza nebezpečným koronavírusom 2019-nCoV rozšírila, ostáva uzatvorené. Čínske úrady však uzatvorili aj deväťmiliónové mesto Wen-čou. V meste sa nakazilo takmer 270 ľudí a miestne úrady ľudom odporúčali aby ostali doma.

Vychádzať von môže len jeden člen domácnosti raz za dva dni aby mohol nakúpiť. Miestne úrady v meste Wen-čou navyše výrazne obmedzili dopravu v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu 2019-nCoV.

Aj iné štáty

Obmedzenia zavádzajú aj ďalšie štáty. Včera niektoré štáty oznámili, že neumožnia vstup čínskym občanom. Obmedzenia však pritom platia napríklad aj v Taliansku a tiež v Austrálii.

Dnes obmedzenia oznámil napríklad Nový Zéland, ktorý nebude vpúšťať cudzincov prichádzajúcich z Číny. Obmedzenia zavádza aj Južná Kórea, ktorá má 15 prípadov nového koronavírusu. Južná Kórea nebude na svoje územie vpúšťať ktorí prichádzajú z najviac zasiahnutej čínskej provincie Chu-pej.

Nebezpečný koronavírus sa podobá ochoreniu SARS, ktorého epidémia v rokoch 2002 a 2003 zabila viac ako 770 ľudí. Nakazených však vtedy bolo len niečo vyše 8 tisíc osôb. Už teraz sa však novým vírusom, ktorý dostal označenie 2019-nCoV, nakazil takmer dvojnásobok ľudí. Koronavírus sa prvý krát pritom objavil len v závere minulého roka.

- Inzercia -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -
- Inzercia -

Posledné články

Pondelok: západ potrápi silný vietor a jarné teploty

Po južnom okraji rozsiahlej a hlbokej tlakovej níže so stredom nad Nórskym morom a severnou Škandináviou bude...
- Inzercia - Booking.com

V okolí Žiliny začnú pribúdať nové regionálne vlaky

Európske investície zásadne menia stav železničnej dopravy na Slovensku. Do Žilinského kraja pribudne postupne v troch najbližších rokoch až 25...

Medziročne rastú príjmy aj výdavky

Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššie o 87,8 mil. eur. Výdavky sa medziročne zvýšili o 317 mil. eur. Štátny rozpočet tak dosiahol...

Pondelok: teplo, sneh aj dážď

Počas noci bude daždivo a vo vyšších polohách začne snežiť. Podobne tomu bude aj počas zajtrajšieho dňa. Bude však naďalej aj teplo.

Počet nakazených koronavírusom 2019-nCoV sa vzrástol na takmer 15.000. Česko odmietlo poskytnúť humanitárnu pomoc

Počet nakazených novým koronavírusom 2019-nCoV naďalej stúpa. Najviac nakazených je stále v kontinentálnej Číne. Vlna kritiky sa zniesla na českého premiéra Andreja Babiša po...

Mohlo by vás zaujať

- Inzercia - Booking.com