Úvod Odporúčame Trump podcenil nákazu COVID-19. Chce donútiť GM vyrábať pľúcnu ventiláciu

Trump podcenil nákazu COVID-19. Chce donútiť GM vyrábať pľúcnu ventiláciu

Lekárom najmä v meste New York dochádzajú sily aj prostriedky na boj s nákazou COVID-19. Donald Trump si zrejme myslel, že ako prezident USA môže aj vírusu SARS-CoV-2 prikázať aby skončil, kedy si on zmyslí. Administratíva Donalda Trumpa podcenila ochorenie COVID-19.

USA sa dostali na čelo nelichotivého rebríčka počtu chorých na koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Smutné prvenstvo pritom USA dosiahli za niekoľko dní a už teraz majú viac nakazených ako mala Čína.

Žiadne opatrenia

Administratíva Donalda Trumpa nerobila prakticky žiadne špeciálne opatrenia. Verejný život aj podniky fungovali v normálnom režime. Ľudia na verejnosti nenosili rúška.

Postup administratívy Donalda Trumpa bol tak v ostrom protiklade oproti postupu krajín v Európe. Mnohé krajiny ako aj Slovensko zaviedli v boji s ochorením COVID-19 tvrdé opatrenia, ktoré znamenali zatvorenie obchodov a v niektorých krajinách aj zákaz vychádzania.

Print  CSV  Excel  Copy  

Mnohé európske krajiny navyše pritvrdzujú v boji s ochorením COVID-19. mestá sú vyľudnené a ľudia už niekoľko dní sedia doma. Európa v boji s koronavírusom postupuje rovnako ako Čína. Snaží sa eliminovať možnosť nákazy medzi obyvateľmi a likvidovať jednotlivé ohniská práve obmedzením pohybu obyvateľov.

V USA je však situácia iná. Donald Trump navyše svojim voličom sľuboval, že nákaza do Veľkej noci bude minulosťou. Pri pohľade na dnešnú štatistiku to skôr vyzerá, že USA budú počas Veľkej noci bojovať s desiatkami avšak skôr so stovkami tisíc chorých.

Zdravotníctvo to nezvládne

Problémom USA je aj zdravotný systém USA – ten na rozdiel od systému vo väčšine krajín Európy nezaručuje rovnaký prístup k ošetreniu.

Najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľov v USA tak môžu byť skupinou, kde sa bude nákaza COVID-19 rýchlo šíriť. Títo Američania so totiž tak ľahko nedostanú k zdravotnej starostlivosti ako bohatí Američana so zdravotným poistením.

Ani zdravotný systém USA nie je dimenzovaný na zvládnutie pandémie v rozsahu stoviek tisíc nakazených. Ak bude v USA zachované rovnaké tempo nových prípadoch tak do konca budúceho týždňa prekročia hranicu 200-tisíc chorých na COVID-19.

Zákon studenej vojny

To, že je situácia v USA už naozaj vážna dokazuje aj exekutívny príkaz Donalda Trumpa. Ten sa síce zrejme konečne zobudil do reality avšak možno pre mnohých Američanov to bude už neskoro.

Trump nariadil ministerstvu zdravotníctva použitie zákona z čias studenej vojny, ktorý umožňuje prikázať firmám aby vyrábali prístroje a zariadenia pre potreby federálnej vlády.

Prvou obeťou sa tak stane firma General Motoros, ktorej chce Trump prikázať vyrábať pľúcne ventilácie. General Motors by ich za sto dní mali vyrobiť 100-tisíc. Ani to však nemusí stačiť ak sa nepodarí prezidentovej administratívne zastaviť masívne šírenie ochorenia COVID-19 medzi obyvateľstvom.

Výstraha pre všetkých

USA by tak mali byť jasnou výstrahou pre všetky štáty sveta, ktoré si myslia, že nerobiť nič je tá najlepšia cesta. Podobnou cestou sa na začiatku šírenia ochorenia COVID-19 vydali aj niektoré európske krajiny ako Taliansko, Nemecko či Veľká Británia. Tie na začiatku podcenili boj s koronavírusom SARS-CoV-2 a mali iba minimum obmedzení.

Našťastie, na rozdiel od Trumpa sa európski politici spamätali o niečo skorej a všetky menované krajiny nakoniec pristúpili k drastickým opatreniam. Tie aspoň v niektorých krajinách zaúčinkovali a nákaza COVID-19 sa prestala masívne šíriť. Napríklad pre Taliansko však bolo už rovnako neskoro a počet chorých tam dosahuje takmer 90-tisíc.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -

Sledujte nás

7FanúšikoviaPáči sa
80NasledovníciNasledovať
385NasledovníciNasledovať

Odporúčame

Od zajtra bez rúšok, bez hodín pre seniorov. Pozrite si čo všetko sa od zajtra mení

Zmeny včera po rokovaní konzília odborníkov oznámil premiér Igor Matovič. Už od zajtra budú môcť otvoriť ďalšie prevádzky so službami, zmiernia sa...
- Inzercia -

COVID-19: Opäť nepribudol žiadny nový prípad, urobilo sa 6418 testov

Na Slovensku opäť nepribudol žiadny nový pozitívny prípad ochorenia COVID-19 a celkový počet pozitívne testovaných zostáva 1522. Testom na...

Minister školstva Gröhling otvoril školy v rodnom meste

Školy sa na „malý 1. september“ teda júnový návrat detí do materských a základných škôl pripravili dobre a podľa informácií rezortu školstva...

COVID-19: rušia sa hodiny pre seniorov aj obmedzenia pre reštaurácie

Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii informoval o zmenách v prijatých opatreniach v boji proti ochoreniu COVID-19. Po štvrtej fáze prichádza...
- Inzercia -

Odporúčame

Dopravná nehoda dodávky a autobusu MHD v Bratislave

Bratislavskí hasiči dnes skorých ranných hodinách zasahovali pri dopravnej nehode, ktorá sa stala na Karloveskej ulici v Bratislave. „Po...

Od zajtra bez rúšok, bez hodín pre seniorov. Pozrite si čo všetko sa od zajtra mení

Zmeny včera po rokovaní konzília odborníkov oznámil premiér Igor Matovič. Už od zajtra budú môcť otvoriť ďalšie prevádzky so službami, zmiernia sa...

COVID-19: Opäť nepribudol žiadny nový prípad, urobilo sa 6418 testov

Na Slovensku opäť nepribudol žiadny nový pozitívny prípad ochorenia COVID-19 a celkový počet pozitívne testovaných zostáva 1522. Testom na...

Od 3. júna sa otvoria aj stacionáre

Od stredy 3. júna prichádza k uvoľnenie viacerých obmedzení. Informoval o tom premiér Igor Matovič v pondelok na tlačovom brífingu po rokovaní s konzíliom odborníkov....

Porušil „smart“ karanténu. Vyfasoval 1000 eurovú pokutu

„Počas zabezpečovania štátnych hraníc v súvislosti s COVID-19 policajti na hraničnom priechode Jarovce-Kittsee kontrolovali včera cudzinca s prechodným pobytom na Slovensku. Muž...
- Inzercia -