Úvod Slovensko COVID-19: Od stredy sa majú otvárať ďalšie obchody a služby

COVID-19: Od stredy sa majú otvárať ďalšie obchody a služby

Obchody a prevádzky sa majú na Slovensku otvárať rýchlejšie vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu týkajúcu sa šírenia ochorenia COVID-19.

Od stredy by sa mali otvoriť viaceré zariadenia, dôjde k spojeniu druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení. Po rokovaní konzília odborníkov o tom dnes informoval premiér Igor Matovič, ktorý zároveň vyzval na opatrnosť a dodržiavanie hygienických pravidiel.

„Nad očakávania sme dokázali byť úspešní,“ uviedol premiér Matovič. Zároveň však pripomenul, že hygienické opatrenia je potrebné prísne dodržiavať, nakoľko podľa odhadov na jeden pozitívny odhalený prípad pripadá 1600 až 4000 neodhalených prípadov – ľudí pozitívnych, bez akýchkoľvek príznakov. „Druhú vlnu si nemôžeme dovoliť,“ doplnil.

Obe vlny naraz

Od stredy 6. mája by sa malo otvoriť: ubytovanie (krátkodobé, bez spoločného stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb), po odchode hostí musí byť izba 24 hodín voľná.

Dnes takto. Sloboda je zodpovednosť. Verím, že túto skúšku spolu zvládneme.🍀#OdvážneÚprimnePreĽudí

Uverejnil používateľ Igor Matovic Pondelok 4. mája 2020

Za stanovených podmienok sa tiež otvoria: kaderníctva, pedikúry, manikúry, pribudnú aj holičstvá, kozmetika a soláriá, ďalej vonkajšie turistické atrakcie, taxi služba (oddelený priestor a bez klimatizácie v zadnom priestore), bohoslužby a svadby.

Zároveň sa pripája aj pôvodne plánovaná tretia fáza: otvorenie ďalších obchodov a služieb bez obmedzenia čo sa týka rozlohy (okrem obchodných centier), verejné stravovanie – vonkajšie terasy (za stanovených podmienok – okraje stolov vzdialené dva metre od seba, pri jednom stole maximálne dvaja ľudia, dezinfekcia po každom zákazníkovi, na toaletách pre zákazníkov každú hodinu dezinfekcia dotykových plôch, k dispozícii dezinfekcia na ruky, jednorazové utierky, zákaz sušičov rúk).

K dispozícii budú aj rehabilitácie – len suché procedúry, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene podľa podmienok. 

FÁZY UVOĽŇOVANIA OPATRENÍOd stredy, 6. mája, sa spustia 2. a 3. fáza uvoľňovania opatrení prijatých v súvislosti s…

Uverejnil používateľ Úrad vlády Slovenskej republiky Pondelok 4. mája 2020

Môže sa aj spomaliť

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zdôraznil, že naďalej budú platiť prísne hygienické opatrenia v prevádzkach – nosenie rúšok, dezinfekcia rúk, dvojmetrové odstupy medzi zákazníkmi,  na jednu osobu v prevádzke musí pripadať 25 metrov štvorcových.

Zároveň premiér Matovič avizoval sprísnenie kontroly dodržiavania opatrení. Okrem toho sa sprísňuje tzv. kĺzavý medián, podľa ktorého sa bude riadiť otváranie a zatváranie obchodov. Znižuje sa z terajších 150 na 50, čo znamená, že pri 12-násobnom zhoršení situácie sa opatrenia spomalia.

Prehľad jednotlivých fáz otvárania obchodov. Štvrtá a posledná fáza príde najskôr za dva týždne. Nesmie však stúpnuť počet nakazených denne na viac ako 50.

“Vzhľadom na uvoľnenie otvárania prevádzok sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených hygienických podmienok. Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Pri sledovaní prechodu na ďalšiu fázu sa znižuje hranica sledovaného ukazovateľa kĺzavého mediánu na 50,” spresnil premiér.

Plánované operácie

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zdôraznil, že je potrebné opäť rozbehnúť aj ďalšie výkony, operácie a činnosť ambulancií.

Poďakoval sa všetkým zdravotníckym pracovníkom za doterajšiu prácu a doplnil, že momentálne je na Slovensku dostatočné množstvo osobných ochranných pracovných prostriedkov. 

Štvrtá najskôr za dva týždne

“Takzvaná štvrtá, posledná fáza uvoľňovania pravidiel nenastane, vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu, skôr ako za 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom,” dodal predseda vlády SR.

Obchody podľa jeho slov však zostávajú až do odvolania každú nedeľu zatvorené.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -

Sledujte nás

7FanúšikoviaPáči sa
80NasledovníciNasledovať
385NasledovníciNasledovať

Odporúčame

COVID-19: hranice medzi Slovenskom a Českom sa úplne otvoria od dnešnej polnoci

Od polnoci zo stredy na štvrtok 4. júna sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.
- Inzercia -

COVID-19: Na Slovensku pribudli tri nové prípady, dva v karanténnych centrách

Na Slovensku v utorok pribudli tri nové prípady ochorenia COVID-19 a z toho dva boli zachytené v karanténnych centrách.

Od zajtra bez rúšok, bez hodín pre seniorov. Pozrite si čo všetko sa od zajtra mení

Zmeny včera po rokovaní konzília odborníkov oznámil premiér Igor Matovič. Už od zajtra budú môcť otvoriť ďalšie prevádzky so službami, zmiernia sa...

COVID-19: Opäť nepribudol žiadny nový prípad, urobilo sa 6418 testov

Na Slovensku opäť nepribudol žiadny nový pozitívny prípad ochorenia COVID-19 a celkový počet pozitívne testovaných zostáva 1522. Testom na...
- Inzercia -

Odporúčame

Hromadná nehoda na diaľnici D1 v smere do Senca

Dnes v poobedňajších hodinách došlo na diaľnici D1 v smere do Senca v blízkosti odbočky na Ivanku pri Dunaji k dopravnej nehode.

Životné minimum sa zvýši o 2,2%

Životné minimum aj tento rok porastie. Jeho suma sa pre prvú plnoletú fyzickú osobu zvýši na 214,83 eura, pre druhú plnoletú fyzickú...

COVID-19: Pacienti opäť môžu prijímať návštevy

V nemocniciach a  pobytových zariadeniach sociálnych služieb sa od dnešného dňa 12.00 h môžu opäť prijímať návštevy za stanovených podmienok.

COVID-19: hranice medzi Slovenskom a Českom sa úplne otvoria od dnešnej polnoci

Od polnoci zo stredy na štvrtok 4. júna sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.

COVID-19: Na Slovensku pribudli tri nové prípady, dva v karanténnych centrách

Na Slovensku v utorok pribudli tri nové prípady ochorenia COVID-19 a z toho dva boli zachytené v karanténnych centrách.
- Inzercia -