Úvod Slovensko COVID-19: Od dnes môžu podnikatelia žiadať o dočasnú ochranu

COVID-19: Od dnes môžu podnikatelia žiadať o dočasnú ochranu

Žiadosť o poskytnutie dočasnej ochrany môžu podnikatelia podať príslušnému súdu prednostne prostredníctvom elektronických formulárov, ktoré sú od dnes dostupné na webe Ministerstva spravodlivosti SR.

Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo a od dnes aj sprístupnilo formuláre pre podnikateľov, ktorými môžu požiadať príslušné súdy o poskytnutie dočasnej ochrany. Vytvorenie právneho rámca pre dočasnú ochranu podnikateľov bolo jedným z prvých krokov súčasného vedenia Ministerstva spravodlivosti SR v súvislosti s aktuálnou koronakrízou. Ide o formu pomoci pre podnikateľov, ktorí sa dostali do problémov pre nepriaznivé ekonomické vplyvy epidémie. 

Poskytnutie dočasnej ochrany pre podnikateľov, ktorí boli ešte pred niekoľkými týždňami plne sebestační a zárobkovo činní a dostali sa do problémov pre ekonomické vplyvy epidémie, považovalo vedenie ministerstva v aktuálnej situácii za nevyhnutný a dôležitý krok. Odborný tím na Ministerstve spravodlivosti SR preto vytvoril právny rámec pre poskytnutie dočasnej ochrany podnikateľom, ktorí majú sídlo alebo miesto podnikania v Slovenskej republike a sú zasiahnutí negatívnymi dopadmi šírenia nákazlivej choroby COVID-19. 

Žiadosť o poskytnutie dočasnej ochrany môžu podnikatelia podať príslušnému súdu prednostne prostredníctvom elektronických formulárov, ktoré sú od dnes dostupné na webe Ministerstva spravodlivosti SR. Pre fyzické osoby je prípustná možnosť podania žiadosti aj v listinnej podobe (listom), ale tiež aj prostredníctvom určeného formulára. Vo veciach dočasnej ochrany príslušné súdy konajú bezodkladne a informácia o tom, že žiadosti bolo vyhovené a teda, že podnikateľovi bola poskytnutá dočasná ochrana, bude verejne prístupná prostredníctvom zverejnenia v Obchodnom vestníku.

Formuláre môžu záujemcovia nájsť na stránke Ministerstve spravodlivosti SR.  

Poskytnutie dočasnej ochrany podnikateľa znamená najmä:

  • dočasnú ochranu pre veriteľskými návrhmi na konkurz,
  • suspendovanie povinnosti podnikateľa podať sám na seba návrh na konkurz,
  • prerušenie exekúcií začatých po 12. marci 2020 (ak ide o záväzky vyplývajúce z podnikateľskej činnosti),
  • nemožnosť začatia výkonu záložného práva vzťahujúceho sa na podnik, vec, právo alebo inú majetkovú hodnotu patriacu k podniku,
  • zákaz započítania spriaznených pohľadávok,
  • zákaz ukončenia kontraktov zmluvnými partnermi pre omeškanie, ktoré nastalo od 12. marca do 12. mája 2020 súvisiaceho so šírením nákazlivej choroby COVID-19 a neohrozujúceho zmluvného partnera,
  • predĺženie lehôt na odporovateľnosť právnym úkonom a na uplatnenie práva voči podnikateľovi pod dočasnou ochranou,
  • možnosť prednostne hradiť záväzky súvisiace s udržaním prevádzky podniku,
  • podporu možnosti financovania čerstvým kapitálom.

Trvanie dočasnej ochrany je v súčasnosti nastavené do 1. októbra 2020. Vláda Slovenskej republiky ho môže nariadením predĺžiť, najdlhšie však do 31. decembra 2020. Ďalšie informácie, napríklad o tom, aké povinnosti má podnikateľ pod dočasnou ochranou, možno nájsť na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -

Sledujte nás

7FanúšikoviaPáči sa
80NasledovníciNasledovať
385NasledovníciNasledovať

Odporúčame

COVID-19: hranice medzi Slovenskom a Českom sa úplne otvoria od dnešnej polnoci

Od polnoci zo stredy na štvrtok 4. júna sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.
- Inzercia -

COVID-19: Na Slovensku pribudli tri nové prípady, dva v karanténnych centrách

Na Slovensku v utorok pribudli tri nové prípady ochorenia COVID-19 a z toho dva boli zachytené v karanténnych centrách.

Od zajtra bez rúšok, bez hodín pre seniorov. Pozrite si čo všetko sa od zajtra mení

Zmeny včera po rokovaní konzília odborníkov oznámil premiér Igor Matovič. Už od zajtra budú môcť otvoriť ďalšie prevádzky so službami, zmiernia sa...

COVID-19: Opäť nepribudol žiadny nový prípad, urobilo sa 6418 testov

Na Slovensku opäť nepribudol žiadny nový pozitívny prípad ochorenia COVID-19 a celkový počet pozitívne testovaných zostáva 1522. Testom na...
- Inzercia -

Odporúčame

Hromadná nehoda na diaľnici D1 v smere do Senca

Dnes v poobedňajších hodinách došlo na diaľnici D1 v smere do Senca v blízkosti odbočky na Ivanku pri Dunaji k dopravnej nehode.

Životné minimum sa zvýši o 2,2%

Životné minimum aj tento rok porastie. Jeho suma sa pre prvú plnoletú fyzickú osobu zvýši na 214,83 eura, pre druhú plnoletú fyzickú...

COVID-19: Pacienti opäť môžu prijímať návštevy

V nemocniciach a  pobytových zariadeniach sociálnych služieb sa od dnešného dňa 12.00 h môžu opäť prijímať návštevy za stanovených podmienok.

COVID-19: hranice medzi Slovenskom a Českom sa úplne otvoria od dnešnej polnoci

Od polnoci zo stredy na štvrtok 4. júna sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.

COVID-19: Na Slovensku pribudli tri nové prípady, dva v karanténnych centrách

Na Slovensku v utorok pribudli tri nové prípady ochorenia COVID-19 a z toho dva boli zachytené v karanténnych centrách.
- Inzercia -