Ústavný súd má na stole sťažnosť na povinnú štátnu karanténu

Bolo to len otázkou času kedy to príde. Povinnú štátnu karanténu už dlhšiu dobu ako protizákonnú kritizuje verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Servítku pred ústa si často nedávajú ani samotní navrátilci, ktorí v štátnych karanténnych centrách skončili.

Prvú sťažnosť na povinnú štátnu karanténu má na stole už Ústavný súd SR. Jeden v navrátilcov sa na Ústavný súd podľa denníka SME obrátil tento týždeň.

Ústavný súd sa však sťažnosťou nemusí ani zaoberať. Sťažovateľ musí totiž najprv dokázať, že v jeho prípade ide o prípade hodný mimoriadneho konania. Bežne je totiž Ústavný súd až tou poslednou možnosťou pre občanov.

Odporúčame: Aplikácia eKaranténa čaká sa na schválenie, hlavný hygienik vydal nové opatrenie

Ak sa však rozhodnú ústavní sudcovia sťažnosťou zaoberať a dali by sťažovateľovi za pravdu, môže to znamenať nemalé náklady pre Slovensko. Tie samozrejme zo svojich vreciek budeme hradiť všetci.

Mnohí ústavní právnici už dlhšiu dobu poukazujú na to, že povinná štátna karanténa príliš veľkým zásahom do práv a slobôd ľudí. Vzhľadom na minimálny nárast počtu chorých ide podľa mnohých právnikov o príliš drastické opatrenie.

Vláda Igora Matoviča sa však zatvárania ľudí do povinnej štátnej karantény nechce vzdať a argumentuje počtom zachytených prípadov. Tých by však zachytili aj v prípade ak by sa navrátilci podrobili domácej karanténe. Aj tam totiž na ľudí čaká povinný test na ochorenie COVID-19.

Total
0
Shares
2 komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články