FinancieSlovenskoSprávyTlačové správy

Krajiny V4 chcú spravodlivé rozdelenie peňazí z rozpočtu

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou spôsobenou pandémiou nového koronavírusu, uviedol Igor Matovič na tlačovej konferencii po skončení stretnutia premiérov krajín V4 vo štvrtok 11. júna 2020 v Českej republike.

Premiéri na zámku v Lednici diskutovali o viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky 2021 – 2027, fonde na obnovu, ktorý má členským krajinám EÚ pomôcť opätovne naštartovať ekonomiky postihnuté pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

“V mene našich krajín plne podporujeme spoločný postup všetkých krajín Európskej únie v snahe eliminovať dosahy najväčšej hospodárskej krízy, na pokraji ktorej stojíme, od druhej svetovej vojny,” povedal Igor Matovič.

Otvorené diskusii

Krajiny V4 sú podľa jeho slov “otvorené akejkoľvek diskusii”, ako rovnoprávne členské krajiny európskeho spoločenstva však potrebujú zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri rozdeľovaní prostriedkov.

“Spoločný program zo strany EK vítame, ale očakávame viac tých základných charakteristík, na ktorých samotná Európska únia vznikla,” povedal Igor Matovič a v tejto súvislosti zdôraznil dôveru, slobodu a spravodlivosť.

“V celku pozitívny”

Premiér Matovič pripomenul, že výsledok prerozdelenia prostriedkov z fondu na obnovu na základe kritérií Európskej komisie je pre Slovenskú republiku “v celku pozitívny”. 

“Patrí sa vzhľadom na to, že sme súčasťou tohto spoločenstva, byť solidárni aj s našimi partnermi,” povedal a dodal, že SR musí chápať postoj Maďarska a Českej republiky, pre ktoré tento výsledok podľa jeho slov “až taký pozitívny nie je”. Dodal, že by nemali nastať situácie, v ktorých by niektoré členské krajiny boli zvýhodnené.

Český premiér Andrej Babiš na úvod tlačovej konferencie povedal, že V4 znovu ukázala svoju užitočnosť, a poďakoval sa svojim kolegom za spoluprácu. V4 podľa premiéra Babiša vždy deklarovala, že má záujem na silnej Európe a záujem na tom, aby Európa prosperovala.

Správne nastavený

Spoločný cieľ V4 je podľa Andreja Babiša zaistiť, aby najbližší rozpočet EÚ bol správne nastavený, spravodlivý a aby plán obnovy po kríze v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 zodpovedal potrebám ekonomík jednotlivých krajín.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki takisto zdôraznil spravodlivosť v súvislosti s prerozdelením prostriedkov z fondu. On a ostatní premiéri sa podľa jeho slov zhodli, že podporu potrebuje i priemysel v jednotlivých krajinách.

Maďarsko podľa premiéra Viktora Orbána chce, aby naštartovanie ekonomiky po kríze nového koronavírusu bolo férové. V súvislosti s prostriedkami z fondu takisto pripomenul, že by nemala nastať situácia, v ktorej by boli niektoré krajiny znevýhodnené.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button