FinancieOdporúčameSlovenskoSprávyTlačové správy

Prvú pomoc požiadali ľudia najmä v Prešovskom a Bratislavskom kraji

Živnostníci čerpali pomoc najviac v Prešovskom kraji. Naopak, najmenej príspevkov si zamestnávatelia žiadali v trnavskom regióne.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny po celom Slovensku odoslali doteraz 167.967 platieb žiadateľom v rámci projektu „Prvá pomoc“ v celkovej sume 237.055.438,05 €. Tie budú použité na udržanie pracovných miest 710.361 ohrozených zamestnancov a podporu 112.758 živnostníkov.

Ministerstvo práce zverejnilo počty platieb na pomoc zamestnávateľom a tiež živnostníkom. (zdroj: MPSVaR)

Minister poďakoval úradníkom

„Za toto všetko patrí obrovská vďaka stovkám úradníkov na úradoch práce z celého Slovenska, ktorí aj cez sviatky vybavovali viac ako 7.000 žiadostí za deň, aby sme pomohli Slovensku v čase krízy. Práve ich práca pomohla k tomu, že sme krízu zatiaľ ustáli,“ uviedol minister práce Milan Krajniak a dodal, že: „70% ekonomiky sa podarilo udržať v chode. Zvyšným 30% ekonomiky, ktorú tvoria prevažne zatvorené prevádzky, sa snažíme v čo najväčšej miere pomôcť a pracujeme na ďalších možnostiach ich podpory.

Pomoc zamestnancom

Najviac pracovných miest pomáhajú udržať príspevky prvej pomoci v Bratislavskom kraji. Práve tu dostalo príspevok na náhradu mzdy zamestnanca 10.534 žiadateľov na 162.455 pracovných miest.

Ministerstvo zverejnilo aj celkový počet zamestnávateľov a živnostníkov, ktorí požiadali o pomoc v rámci opatrení pre pomoc zamestnávateľom a živnostníkom. (zdroj: MPSVaR)

Tieto musia následne udržať nasledujúce dva mesiace po získaní podpory. Naopak, najmenej pracovných miest bolo doteraz podporených v Prešovskom kraji, a to 59.617.

Najviac živnostníkov v Prešovskom kraji

Podpora štátu pre samostatne zárobkovo činné osoby smerovala najmä do Prešovského kraja. Práve v ňom odišlo žiadateľom o paušálne príspevky doteraz 19.435 platieb. Spolu dostali viac ako 6,6 miliónov eur.

Nasleduje Nitriansky kraj, kde odišlo živnostníkom 14.783 platieb. Najmenej žiadostí prijali úrady práce v Banskobystrickom kraji.

Uprednostňujú paušálny príspevok

V rámci „Prvej pomoci“ môžu o príspevky žiadať aj zamestnávatelia, ktorí pre pandémiu obmedzili alebo prerušili svoju činnosť.

V opatrení 3 si môžu vybrať medzi príspevkom na náhradu mzdy zamestnanca na prekážke vo výške najviac 80 % jeho priemerného zárobku alebo paušálnym príspevkom ma mzdy všetkých zamestnancov v práci v závislosti od poklesu tržieb.

Zamestnávatelia zatiaľ oveľa viac siahajú práve po paušálnom príspevku, využili ho v 76% prípadov. Kurzarbeit si vybralo 24% žiadateľov o príspevky v rámci opatrenia 3, najväčší záujem oň prejavili zamestnávatelia v Nitrianskom kraji, najmenší v Banskobystrickom.

Prvá pomoc

Prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dopadov pandémie schválila vláda Slovenskej republiky 31. marca 2020.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny následne pripravilo projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporilo zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie koronavírusu.

Viacero opatrení

V rámci opatrenia 1 môžu žiadať o pomoc zamestnávatelia, ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť alebo obmedziť svoju činnosť rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva SR. Dostanú príspevok na úhradu náhrady mzdy zamestnanca vo výške 80% jeho priemerného zárobku, najviac vo výške 1.100,- eur.

Opatrenie 2 je určené SZČO, ktorým poklesli tržby, alebo museli svoje prevádzky povinne zatvoriť. Im poskytuje štát paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti v závislosti od poklesu tržieb, najviac vo výške 540 eur.

Zamestnávatelia, ktorí nemuseli povinne zatvoriť prevádzky, avšak pre pandémiu obmedzili alebo prerušili svoju činnosť, môžu žiadať o pomoc v rámci opatrenia 3. Na výber majú medzi príspevkom na náhradu mzdy zamestnanca na prekážke vo výške najviac 80% jeho priemerného zárobku alebo paušálnym príspevkom ma mzdy všetkých zamestnancov v práci. Výška príspevku sa určí podľa poklesu tržieb.

Pre SZČO a jednoosobové s.r.o. bez príjmu je určené opatrenie 4. Požiadať môžu o paušálny príspevok 210 eur na mesiac.

Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na www.pomahameludom.sk .

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button