FinancieOdporúčameSlovenskoSprávy

Ministerstvo práce sa chváli podporou. Podnikatelia majú často iný názor

Napriek tomu, že sa otvárali prevádzky a ľudia sa začali vracať do práce, ministerstvo práce naďalej umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) požiadať o finančnú pomoc v rámci projektu „Prvá pomoc“, a to aj za mesiace jún a júl 2020.

Vyššie príspevky?

Podľa priebežnej správy o sociálnej pomoci pracujúcim a rodinám, ktorú vypracoval Inštitút sociálnej politiky MPSVR SR, v apríli výrazne narástol počet podporených pracovníkov a vyplatená suma v rámci projektu „Prvá pomoc“ v porovnaní s marcom 2020.

Je to zrejme spôsobené najmä tým, že v marci sa poskytovala pomoc až od polovice mesiaca, v apríli za celý mesiac. Zároveň sa poskytovanie pomoci v apríli zefektívnilo, keďže pri opakovanom žiadaní o príspevky zasielali zamestnávatelia a SZČO úradom už iba vyplnené výkazy, čo celý proces zrýchlilo.

Vyššie príspevky

V apríli rezort práce zaznamenal oproti marcu najvyšší nárast vyplatenej sumy v opatrení 3A (118 %), čím ministerstvo pomohlo zamestnávateľom udržať 91.133 pracovných miest vyplatením náhrady mzdy zamestnancom až do výšky 80% ich priemerného zárobku, najviac 880 eur. Výrazné navýšenie pozoruje ministerstvo aj v opatrení 4A (103 %), v rámci ktorého poskytuje paušálny príspevok samostatne zárobkovo činným osobám. Problémom však je, že celková vyplatená suma za tri mesiace vo všetkých opatreniach nedosahuje ani 250 miliónov eur.V prvom mesiaci podpory bola vyplatená suma minimálna a preto percentuálne vychádza medzimesačné navýšenie o desiatky percent. Skutočná vyplatená suma sa však výrazne nezvýšila.

Skrátili obdobie?

„Podarilo sa nám skrátiť priemerné obdobie, za ktoré žiadateľ dostane peniaze, na 3-4 dni, ale máme aj prípady, keď sa pomoc vyplatila v priebehu niekoľkých hodín. Ak ostali nevybavené žiadosti alebo nezodpovedané otázky, ide pravdepodobne o ojedinelé prípady, ktoré je potrebné otvorene komunikovať s príslušným orgánom,“ uviedol na rokovaní ekonomického krízového štábu minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Aj tu však ministerstvo práce skresľuje výsledky. Rýchle vyplatenie pomoci sa týka iba tých, ktorí už o príspevok žiadali v predchádzajúcom mesiaci a iba v prípade ak žiadajú o príspevok v rovnakom opatrení. Ak o príspevok podnikatelia a firmy žiadajú prvý krát alebo sa rozhodnú pre príspevok z iného opatrenia čaká ich aj naďalej byrokracia.

Viac ľudí na OČR

Analýza zároveň poukazuje na výrazný nárast poskytnutého ošetrovného v priebehu mája, čo možno vysvetliť najmä výplatami aprílových OČR. Počet vyplatených dávok v máji 2020 medziročne narástol na 11-násobok a dosiahol takmer 150-tisíc. Vyplatená suma sa zvýšila až na tridsaťnásobok hodnoty z mája 2019 a dosiahla vyše 45 miliónov eur.

O veľkom medziročnom náraste možno hovoriť aj v prípade nemocenského, kde Sociálna poisťovňa začala vyplácať tzv. pandemické nemocenské napr. v prípade povinnej izolácie v karanténe. Využívanie tohto opatrenia kulminovalo v marci, na začiatku zavádzania protipandemických opatrení, odvtedy ministerstvo pozoruje výrazný pokles. Zatiaľ čo v marci bolo viac ako 39.400 prípadov nároku na nemocenské z dôvodu karanténneho opatrenia, v apríli to bolo už iba vyše 6 400.

Pomoc pokračuje

Ministerstvo si uvedomuje ekonomické dopady pandémie na slovenské rodiny, preto sa rozhodlo naďalej poskytovať finančnú pomoc tým, ktorých príjmy sú poznačené koronakrízou. „Ochránili sme približne 70 % ekonomiky. Rezort práce sa podieľa tiež na príprave opatrení na oživenie ekonomiky SR po úplnom odznení pandémie. Česi už jednu fázu skončili, my v nej pokračujeme, ak bude situácia v polovici leta taká, že si to bude vyžadovať, tak budeme pokračovať. Ale uvažujeme aj nad inými formami pomoci, ktoré majú stimulovať dopyt presne v tých sektoroch ekonomiky, ktoré boli postihnuté zatvorením z rozhodnutia úradu hlavného hygienika,“ uviedol minister Krajniak.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button