iOS 14: nové widgety, domovské obrazovky aj vylepšené Správy

Začneme tým najdôležitejším – dostupnosťou. Nová verzia iOS 14 bude dostupná aj pre  niekoľko rokov staré zariadenia. Nový systém iOS 14 si budú môcť po vydaní nainštalovať majitelia nasledujúcich iPhonov: 11, 11 Pro, 11 Pro Max, XS, XS Max, XR, X, 8, 8 Plus, 7, 7 Plus, 6s, 6s Plus, SE 1. aj 2. generácia a iPod Touch 7. generácie.

Nová verzia iOS 14 bude samozrejme poháňať aj pripravovaný iPhone 12. Ten už by mal novú verziu iOS 14 dostať priamo z výroby. Beta verzia iOS 14 pre vývojárov je už dostupná a v priebehu júla bude dostupná aj verejná beta verzia iOS 14. Finálna verzia iOS 14 bude potom tradične dostupná až na jeseň.

Widgety

Asi najväčšou novinkou v iOS 14 budú rozšírené možnosti pre widgety. Po novom ich bude možné pripnúť aj medzi aplikácie a budú môcť mať rozdielne veľkosti. Je tak možné, že konečne pribudnú aj nové widgety. Doteraz boli widgety na samostatnej obrazovke a mnoho užívateľov ich nevyžívalo.

Domovské obrazovky

Výraznou zmenou prešla aj práca s domovskými obrazovkami. Po novom s nimi bude možné pracovať aj hromadne. Navyše pobudnú aj automatické zložky s aplikáciami – napríklad posledné pridané, obľúbené, často používané alebo naopak vôbec nepoužívané.

Novinkou je používateľov tiež bude, že niektoré aplikácie už nebudú musieť bežať na celej obrazovke. Napríklad pri hovore sa vám zobrazí iba malá notifikácia a budete môcť hovor prijať alebo odmietnuť.

Do iPhonov príde aj funkcia z iPadov – obraz v obraze. Video tak rovnako nebude musieť bežať už iba na celej obrazovke. Budete ho môcť navyše prehrávať v rôznych veľkostiach.

Správy

Niekoľko noviniek prinesie iOS 14 aj do aplikácie Správy. Nová verzia aplikácie Správy prinesie drobné dizajnové úpravy a tiež napríklad aj možnosť pripnúť až deväť konverzácií na vrch aplikácie.

Vylepšenia sa konečne dočkajú aj skupinové konverzácia. Budete môcť odpovedať na konkrétnu správu alebo označiť konkrétneho užívateľa. Notifikácia o novej správe tak dorazí len konkrétnemu užívateľovi.

Vynovené budú aj MeMoji. Vlastné MeMoji, tak môžete skrášliť napríklad šperkom alebo čapicou. Apple aj tu reaguje na aktuálnu situáciu a budete môcť svojej MeMoji pridať napríklad aj rúško.

App Clips

Ďalšou novinkou budú zmenšené aplikácie App Clips. Aj bez inštalácie aplikácie tak napríklad budete môcť zaplatiť za parkovanie, objednať si jedlo, či napríklad platba za kolobežku alebo taxík.

Do mobilu nebude potrebné inštalovať celú aplikáciu, Maximálna veľkosť takejto aplikácie bude približne 10 MB. Aplikáciu získate napríklad v Apple Mapách, cez Siri, pomocou QR kódu alebo cez NFC štítok.

Aj ďalšie

Apple však do systému zapracoval aj desiatky ďalších zmien. Jednou z väčších je napríklad aplikácia Translate pomocou, ktorej je možné online prekladať. Avšak tá nebude dostupná v slovenčine. Zopár vylepšení sa dočkala aj aplikácia Home. Aplikácia rozozná tváre z aplikácie Fotky a upozorní vás kto stojí pred dverami a pribudnú tiež automatizované činnosti.

Apple zapracoval aj na bezpečnosti a ochrane osobných údajov. V novom iOS 14 napríklad uvidíte malú oranžovú bodku veda výrezu v prípade ak je aktívne nahrávanie pomocou mikrofónu alebo kamery.

Už pri inštalácií aplikácie sa presnejšie dozviete k akým údajom bude mať aplikácia prístup. Apple na rozdiel od Google razí cestu spracovania väčšiny údajov priamo v zariadení bez odosielania na server.

Total
0
Shares
2 komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články