OdporúčameSlovenskoSprávy

Vraciame sa späť. Opäť sa obnovuje povinná domáca izolácia

Štát sa rozhodol opätovne zatvárať ľudí, zatiaľ do domácej povinnej karantény pri návrate z rizikových krajín, ktorých zoznam bude aktualizovať Úrad verejného zdravotníctva.

Bez rizika, že ostane zatvorení v domácej karanténe, je možné sa vrátiť z nasledovných krajín: Austrália, Belgicko, Cyprus, Česko, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko.

Môže sa meniť

Problémom však je, že zoznam nerizikových krajín sa môže kedykoľvek zmeniť. V pasci tak môžete ostať aj v prípade, ak ste sa rozhodli vycestovať do bezpečnej krajiny. Pri návrate už to bezpečná krajina nemusí byť a môže vás čakať povinná karanténa.

Podobná situácia sa stala včera, keď do rizikových krajín preradili Bulharsko a Čiernu Horu. Úrad verejného zdravotníctva dnes vydal opatrenie, ktoré platí spätne až 14 dní. Ak by ste sa napríklad dnes vrátili z Bulharska skončíte v povinnej domácej karanténe.

V karanténe musíte ostať minimálne do doby vyhodnotenia výsledku testu na ochorenie COVID-19. Testovaniu sa pritom podľa nariadenia môžete podrobiť najskôr na piaty deň od návratu. Nepomôže vám ani prípadný negatívny test už pri návrate. Štát vás aj tak zavrie do domácej izolácie a tiež všetky osoby, ktoré s vami žijú v jednej domácnosti.

Kúsok od štátnej

Sprísnenie opatrení pri návrate zo zahraničia môže znamenať, že štát zasa začne navrátilcov zo zahraničia zatvárať do kritizovanej štátnej karantény. Využiť však môže aj už spustenú aplikáciu pre domácu karanténu.

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva: Všetkým osobám, ktoré od 06. júla 2020 od 7.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu neuvedenú v prílohe č. 1 tohto opatrenia, sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 je osoba povinná sa podrobiť najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí. Po dobu domácej izolácie podľa predchádzajúcej vety sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti.

Musíte oznámiť

Problémom však je, že štát momentálne ani nemá ako skontrolovať, že sa niekto vrátil z niektorej z rizikových krajín. Štát by teoreticky mohol síce využiť dáta napríklad od mobilných operátorov.

Návrat z rizikovej krajiny tak musia navrátilci oznámiť na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Oznámiť návrat z rizikovej krajiny musia navrátilci aj svojmu všeobecnému lekárovi. Ten vystaví PNku z dôvodu karantény pre ochorenie COVID-19.

Do karantény nepôjdu však napríklad vodiči medzinárodnej dopravy alebo tiež osoby, ktoré cez Slovensko len tranzitujú. Opatrenie sa netýka napríklad ani pendlerov do 30 kilometrov od hraníc so Slovenskom.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button