Bleskové správyFinancieTlačové správy

V rámci „Prvej pomoci“ štát poslal takmer 370 miliónov eur

K 2. júlu 2020 odoslali úrady práce takmer 370 miliónov eur na mzdy zamestnancov a podporu SZČO cez jednotlivé opatrenia „Prvej pomoci“.

Išli na udržanie približne pol milióna pracovných miest, čo je miesto každého štvrtého zamestnanca. Vyplýva to z druhej aktualizácie hodnotenia opatrení na podporu pracujúcich a ich rodí, ktorú vypracoval Inštitút sociálnej politiky MPSVaR.

Čerpanie pomoci sa v apríli a v máji zintenzívnilo. Na aprílovú prvú pomoc išlo doteraz 171 miliónov eur, čo je v porovnaní s marcom viac o takmer 108 %. Narástlo najmä čerpanie v opatrení 3A, tzv. kurzarbeit, a to až o 24,5 mil. eur, resp. 134,1 %.

Viac ako 120 percentný medzimesačný nárast je aj pri opatrení 2, kde žiadajú SZČO o príspevky na seba (nárast o 12,1 milióna eur, resp. 122,8 %), a 3B, v rámci ktorého vyplácajú úrady paušálne príspevky na mzdy zamestnancov (takmer 42 mil. eur, resp. 120,9 %). Najnižší medzimesačný nárast je pri opatrení 1 pre zatvorené prevádzky, keďže postupne dochádzalo k ich otváraniu.

V apríli sa pomoc nielen zvýšila, ale aj zrýchlila. Podnikateľom s už podpísanou dohodou stačilo predložiť výkaz, čo skrátilo vybavenie pomoci na 2 pracovné dni. Novým žiadateľom trvalo zúradovanie pomoci od prijatia žiadosti po úhradu menej ako 7 pracovných dní.

V júni 2020 narástol počet vyplatených OČR medziročne takmer desaťnásobne. Konkrétne sa počet dávok zvýšil z 13.477 v júni 2019 na 131.851 v júni 2020. Zo všetkých od marca vyplatených OČR predstavujú tie pandemické necelých 87 %.

Keďže školy sú bežne cez prázdniny uzavreté, rodičia v júli a v auguste nemajú nárok na pandemickú OČR. Ten však majú naďalej rodičia detí, ktoré navštevujú jasle alebo škôlku.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button