SlovenskoSprávyTlačové správy

Novým predsedom ÚRSO sa stal energetik Andrej Juris

Nomináciu, ktorú predložil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, schválila vláda. „Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby bol vo vedení nezávislého regulačného orgánu skúsený odborník s prvotriednou povesťou,“ vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík.

Šéf rezortu hospodárstva verí, že pod novým vedením bude ÚRSO „robiť transparentnú, nezávislú a nediskriminačnú cenovú reguláciu, ktorá v konečnom dôsledku môže znamenať ich zníženie.“   

Nový predseda ÚRSO sa chce v najbližšom období sústrediť na tri kľúčové oblasti. Prvou sú tzv. férové ceny, ÚRSO má regulačné nástroje na reguláciu cien hlavne sieťových odvetví  a prirodzených monopolov. 

Novým predsedom ÚRSO sa stal Andrej Juris (vľavo) (zdroj: MH SR)

„Tu vnímam priestor na zvýšenú motiváciu regulovaných subjektov, aby boli efektívnejšie, spoľahlivejšie a tým pádom sa vedeli možné úspory premietnuť do cien,” priblížil Juris. Druhá oblasť sa týka ochrany spotrebiteľa, kde sa chce nový predseda regulačného úradu sústrediť na energetickú chudobu. Do tretice sa chce zamerať na rozvoj konkurencie v oblasti dodávok energií a implementáciu nových, inovatívnych a hlavne ekologických riešení. 

Rezort hospodárstva vyhlásil výberové konanie a verejné vypočutie kandidátov na post šéfa regulačného úradu 9. júna. Toto miesto zostalo voľné po odvolaní Ľubomíra Jahnátka z funkcie. Do výberového konania sa prihlásili 14 kandidáti.

ÚRSO je orgánom štátnej správy pre oblasť regulácie sieťových odvetví s celoslovenskou pôsobnosťou. V súlade s platnou legislatívou vykonáva cenovú reguláciu v elektroenergetike, v plynárenstve, v tepelnej energetike a vo vodnom hospodárstve, ako aj vecnú reguláciu v sieťových odvetviach.

Úrad robí aj kontrolu v sieťových odvetviach, sleduje dodržiavanie príslušnej legislatívy a ukladá pokuty za porušenie ustanovených povinností. Stanovuje tiež pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s plynom. Má aj kompetencie v oblasti ochrany spotrebiteľa v oblasti energetiky. Predseda úradu je volený na šesť rokov.    

Andrej Juris sa v profesionálnej praxi dlhodobo venuje energetike. Okrem iného v rokoch 2004 – 2019 pôsobil v spoločnosti Západoslovenská distribučná a.s., kde zastával post riaditeľa pre stratégiu a rozvoj a neskôr sa stal predsedom predstavenstva.

V rokoch 2005 – 2010 bol aj členom Rady Protimonopolného úradu. V minulosti pôsobil aj ako výkonný riaditeľ Centra pre hospodársky rozvoj, absolvoval stáž vo Svetovej banke. Bol tiež viceprezidentom a špeciálnym konzultantom americkej spoločnosti National Economic Research Associates. Je absolventom Slovenskej technickej univerzity, vzdelanie si rozšíril na Princeton University v USA a Jacobs University v Nemecku. 

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button