SlovenskoSprávy

Bratislava sprísňuje opatrenia pre nárast nových prípadov ochorenia COVID-19

„V posledných dňoch pozorujeme nárast potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Aj keď v Bratislave sme zatiaľ nezaznamenali výrazný nárast nových prípadov, zodpovedne sa pripravujeme na možný návrat pandémie vo väčšej sile. Vzhľadom na vývoj situácie znovu zavádzame niektoré opatrenia na ochranu obyvateliek a obyvateľov, a to najmä na ochranu najzraniteľnejších z nás – senioriek a seniorov,“ uviedol primátor na Facebooku.

Podľa primátora bude Bratislava vychádzať z poznatkov z prvej vlny. V nej sa ukázali ako najviac rizikové zariadenia pre seniorov. Preto sa na území Bratislavy opäť obmedzenia návštevy v zariadeniach pre seniorov.

“Uvedomujeme si, že sociálne kontakty a podpora blízkych sú zvlášť pre starších ľudí dôležité, napriek tomu v záujme ich ochrany pristupujeme k prísnejším opatreniam u ležiacich pacientov a ťažko chorých klientov v štyroch z našich siedmich zariadení pre seniorov a od 15. júla u nich odporúčame obmedziť návštevy, rešpektujúc výnimky stanovené Úradom verejného zdravotníctva pre pacientov s paliatívnym sprevádzaním v terminálnom štádiu ochorenia. Sme si vedomí dopadu týchto opatrení, preto zároveň posilňujeme komunikáciu klientov s blízkymi prostredníctvom technológií,“ doplnil Matúš Vallo na Facebooku.

Preplatia testy

Ďalším zraniteľným miestom zariadení pre seniorov môžu byť podľa Valla napriek školeniam samotné zamestnankyne a zamestnanci s cestovateľskou anamnézou (opatrovatelia, zdravotné sestry, ošetrovatelia, sociálni pracovníci).

„Rozhodli sme sa preto, že v prípade, keď im po návrate zo zahraničia neumožňuje bezplatné testovanie na COVID-19 štát, ponúkne im túto možnosť mesto. Zároveň ich edukujeme, aby sa vyhýbali situáciám, ktoré majú zvýšený potenciál nákazy novým koronavírusom a aby dbali na dôsledné dodržiavanie zavedených hygienických opatrení, teda nosili rúško, pravidelne si umývali ruky a dodržiavali dostatočný odstup,“ uviedol primátor Bratislavy.

Prísnejšie opatrenia zavádza mesto aj na samotnom magistráte. Zamestnancom magistrát neodporúča dovolenku mimo územia SR. Tí zamestnanci, ktorí sa vrátia z dovolenky (teda pobytu minimálne po dobu dvoch a viac dní) zo zahraničia, majú nariadenú domácu izoláciu v podobe práce z domu.

Zodpovednosť

Takáto domáca karanténa musí trvať minimálne sedem kalendárnych dní. Ak sa počas tohto obdobia neobjavia príznaky ochorenia COVID-19, môže sa zamestnanec vrátiť na pracovisko. Nakoľko aj na Slovensku máme epicentrá nákazy, odporúča magistrát tiež sledovať aktuálne správy a vyhýbať sa lokalitám s vyšším výskytom ochorenia.

„Mesto Bratislava doposiaľ zvládlo stret s novým koronavírusom príkladne. Prosíme všetky Bratislavčanky a Bratislavčanov, ale aj všetkých návštevníkov mesta, aby boli aj naďalej trpezliví a tolerantní k svojmu okoliu a chránili svoje zdravie. Lebo disciplína je aj naďalej naša jediná vakcína,“ uzavrel primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button