OdporúčamePočasieSlovenskoSprávyVýstrahy

SHMÚ: platia výstrahy pred vetrom, búrkami aj vysokými teplotami

Na západe a časti východného Slovenska po včerajšom horúcom dni platí výstraha pred silným vetrom. Pre východ krajiny potom platí zasa výstraha pre vysokými teplotami.

Pre stredné a východné Slovensko platia výstrahy pred búrkami. Vo Vysokých Tatrách potom platí ešte výstraha pred silným vetrom.

Výstrahy pred silným vetrom

V okresoch na západe a časti východného Slovenska sa očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť až od 65 do 85 km/h.

Výstraha pred silným vtrom (zdroj: SHMÚ)

„Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ varuje Slovenský hydrometeorologicky ústav.

Búrky

V okresoch stredného a východného Slovenska je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť od 20 až do 40 mm a nárazy vetra rýchlosť od 65 až do 85 km/h).

Výstraha pre búrkami (zdroj: SHMÚ)

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ upozorňuje SHMÚ.

Vysoké teploty a vietor na horách

V južných okresoch stredného a tiež východného Slovenska sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 °C.

Výstraha pred vysokými teplotami (zdroj: SHMÚ)

V severných okresoch sa v polohách nad pásmom lesa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť od 110 až do 135 km/h).

Výstraha pred vetrom na horách (zdroj: SHMÚ)
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button