OdporúčameSlovenskoSprávy

Vláda pritvrdzuje: neohlásený návrat z rizikovej krajiny vás môže stáť 5000 eur

Za nedodržanie domácej izolácie a karantény po návrate na Slovensko z epidemiologicky rizikovej krajiny bude môcť príslušný orgán verejného zdravotníctva udeliť pokutu do výšky 5000 eur.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorým sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Vláda návrh schválila s pripomienkami na rokovaní v pondelok 13. júla 2020.        

Nová pokuta

V novele zákona pribudne aj ďalšia mastná pokuta, ktorú môže dostať každý kto sa vráti z rizikovej krajiny a neohlási sa na úradoch. Vláda schválila šibeničnú lehotu iba 24 hodín počas ktorých by sa mal každý nahlásiť na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Ak sa na úrade nenahlásite bude vám hroziť pokuta až 5000 eur. Zoznam rizikových krajín sa bude zrejme aj naďalej meniť. Ak sa na úrade po návrate z rizikovej krajine nenahlásite tak vás nahlási mobilný operátori.

Ďalšie špehovanie?

Vláda sa opäť rozhodla do zákona o elektronických komunikáciách uložiť operátorom povinnosť ukladať lokalizačné údaje zákazníka a to aj v prípade ak s tým zákazník nesúhlasil.

Operátori budú potom zoznamy s telefónnymi číslami posielať regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Tie potom budú kontaktovať osoby, ktoré sa vrátili z rizikovej krajiny. Ak sa odmietnu podrobiť domácej karanténe bude ich ďalšej riešil polícia.

Spracovať a zmazať?

Telefónne čísla, ktoré ÚVZ dostane, bude musieť po spracovaní zmazať, a zároveň bude musieť predložiť parlamentnému ústavnoprávnemu výboru správu, ako s údajmi narábal.

Návrh novely upravuje aj rozsah údajov, ktoré operátori môžu spracovávať bez súhlasu účastníka.

Okrem telefónneho čísla by mohli “v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas spracúvať prevádzkové údaje v rozsahu identifikácie prihlásenia účastníka do siete v stanovenom čase, i lokalizačné údaje účastníka aj bez súhlasu dotknutého účastníka”.

ÚVZ SR by mohol tieto údaje zbierať, spracúvať a uchovávať najdlhšie po dobu do 60 dní. Úrad verejného zdravotníctva SR bude oprávnený tieto údaje získavať len s cieľom zabránenia vzniku a šírenia pandémie alebo nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Kto všetko?

Kto všetko bude mať k telefónnym číslam prístup však jasne zákon nedefinuje. Zoznamy s telefónnymi číslami tak môžu kolovať medzi úradníkmi bez akejkoľvek kontroly. Problémom je, že bez súhlasu zákazníka bude mať prístup k lokalizačným údajom aj samotný operátor.

Navyše zákon vôbec nerieši situáciu kedy napríklad navrátilec z rizikovej krajiny nevyužíva služby slovenských operátorov. Sankcionuje len tých, ktorí majú slovenské mobilné číslo. Ak napríklad príde na Slovensko cudzinec z rizikovej krajiny, tak sa to slovenské úrady aj tak nedozvedia pokiaľ nemá slovenské mobilné číslo.

Novela, v prípade schválenia parlamentom a podpisu prezidentkou, nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia. Kabinet navrhol prerokovať ju v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button