FinancieOdporúčameSlovenskoSprávyTlačové správy
Odporúčame

Vláda schválila predĺženie prvej pomoci a podporu pre materské školy

Vláda dňa 15. júla 2020, schválila predĺženie „Prvej pomoci“ o ďalšie dva mesiace.

Dôležité
  • Vláda schválila predĺženie prvej pomoci na august aj september.
  • Pomoc začne štát vyplácať aj materským školám.

Úrady práce tak budú poskytovať príspevky aj za mesiace august a september. Zároveň štát podáva pomocnú ruku materským školám, podporí v nich udržanie približne 22-tisíc pracovných miest.

Pomoc pokračuje

Aj napriek zvládnutiu prvej fázy koronakrízy a postupnému uvoľňovaniu opatrení považuje ministerstvo práce za dôležité pokračovať v poskytovaní sociálnej a finančnej pomoci ľuďom aj za ďalšie mesiace. Ukazuje sa, že negatívne dopady pandémie na trh práce a obyvateľov Slovenska stále pretrvávajú.

„Je zrejmé, že v dôsledku globálnej pandémie klesne aj naša ekonomika, tomu sa nevyhneme. Považujeme preto za dôležité pokračovať v poskytovaní našej Prvej pomoci aj naďalej, aby sme udržali v práci čo najviac zamestnancov. Musíme dopady krízy na ľudí minimalizovať ako sa len dá,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Aj pre materské školy

Prvá pomoc prichádza z dielne ministerstva práce aj pre materské školy. V spolupráci s rezortom školstva pripravili projekt „Podpora udržania zamestnanosti v materských školách“ s alokáciou 86,31 mil. eur, ktorý je spolufinancovaný z prioritnej osi 3 Zamestnanosť operačného programu Ľudské zdroje v gescii rezortu práce. Ministerstvo školstva naň poskytuje finančné prostriedky a metodickú podporu.

„Ministerstvo školstva sa na nás obrátilo s požiadavkou, či by sme pre materské školy vedeli spustiť rovnakú Prvú pomoc, ako sme to urobili pri iných zamestnávateľoch, resp. SZČO, ktorí zachovajú pracovné miesta aj napriek povinnosti prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti“, uviedol minister Krajniak. „Keďže pomáhame ľuďom a vďaka tomuto projektu môžeme udržať približne 22-tisíc pracovných miest, finančné prostriedky pôjdu zamestnancom materských škôl v pracovnom pomere.“

Úhrada miezd

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny budú poskytovať finančný príspevok na úhradu časti mzdových nákladov vo výške 80 percent hrubej mesačnej mzdy, najviac vo výške 1 100 eur na jedného zamestnanca na mesiac pedagogickým, odborným a nepedagogickým zamestnancom s nástupom práce najneskôr 1. marca 2020.

Príspevok sa vyplatí za obdobie od 13. marca 2020 najneskôr do 30. júna 2020. Podmienkou je, že ku dňu podania žiadosti nie sú vo výpovednej dobe.

Na webe

Bližšie informácie o projekte a pomôcku k vyplneniu žiadosti o poskytnutie finančného príspevku žiadatelia nájdu na www.pomahameludom.sk, pričom o príspevok bude možné požiadať výlučne prostredníctvom portálu www.slovensko.sk .

Materské školy, respektíve ich zriaďovatelia, budú žiadať jednou žiadosťou za celé oprávnené obdobie, ktorej súčasťou je aj výkaz pre priznanie príspevku.

Do konca augusta

Žiadosti o poskytnutie finančného príspevku je možné predkladať od 15. júla 2020 až do 31. augusta 2020 na miestny príslušný úrad práce, v ktorého územnom obvode žiadateľ udrží pracovné miesta.

V prípade zriadenia viacerých materských škôl predkladá žiadateľ žiadosť na úrad práce podľa svojho sídla. Príspevky budú poskytovať úrady práce, sociálnych vecí a rodiny jednorazovo najneskôr do 30 kalendárnych dní od doručenia žiadosti o poskytnutie finančného príspevku.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button