SlovenskoSprávyTlačové správy

Ministerstvo spúšťa opätovne súťaž o trať Bratislava – Komárno

Ministerstvo dopravy spúšťa opätovne súťaž na liberalizáciu - na trati Bratislava – Komárno a to od pondelka 20. júla 2020.

Dopravcovia sa môžu uchádzať o prevádzku na trati Bratislava – Komárno. Ministerstvo dopravy opätovne spúšťa súťaž na tejto frekventovanej trati. Víťaz bude v zmysle zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať železničnú trať nasledujúcich 10 rokov. Začiatok prevádzky je plánovaný od 1.1.2023.

51 dní

Opätovné oznámenie o zámere spustiť súťaž na trať Bratislava – Komárno zverejnil rezort dopravy v júli 2020 v súlade s pravidlami Európskej komisie. Dnes oznam zverejnilo ministerstvo dopravy aj na webovej stránke ministerstva.  

Záujemcovia majú 51 dní na predkladanie žiadostí o účasť na verejnej súťaži. „Ide o veľmi frekventovanú trať, kde ponúkame férovú a transparentnú súťaž, pretože je našim zámerom, aby sa zapojilo čo najviac dopravcov. Iba tak vieme získať v konkurenčnom boji čo najlepšiu cenu a hlavne kvalitné cestovanie pre ľudí,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

Upravené podmienky

Oproti pôvodnej súťaži ministerstvo dopravy upravilo súťažné podmienky. Rozširuje počet hodnotiacich kritérií, pričom sa výrazne predlžuje časová lehota pre uchádzačov na predloženie už konkrétnej ponuky, a to na 91 dní.

Víťazný dopravca bude mať rovnako viac času na prípravu pred reálnym spustením prevádzky vlakov. Po ňom zároveň získa časovú rezervu 2 roky na to, aby zmodernizoval svoj vozidlový park v súlade s požadovanými podmienkami verejnej súťaže.

Končí v decembri

V súčasnosti dopravu na trati Bratislava – Komárno zabezpečuje súkromný dopravca RegioJet. Zmluva mu pritom končí už v decembri 2020.

Ministerstvo dopravy už oslovilo aktuálneho dopravcu ako aj ďalších významných dopravcov v regióne strednej Európy, s ktorými rokuje o podmienkach zabezpečenia prepravy na tejto trati.

Prevádzku by zabezpečili po dobu nasledujúcich dvoch rokov, teda kým nebude pripravený víťazný dopravca na trati. Konkrétneho dopravcu však zatiaľ ministerstvo zahmleného nemá.

Ak by sa ministerstvu nepodarilo dohodnúť dočasného dopravcu na dva roky mohlo by to znamenať, že od železničnej dopravy ostanú odrezané stovky tisíc ľudí najmä na južnom Slovensku.

Zdroj
Ministerstvo dopravy SR
Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button