OdporúčameSlovenskoSprávyVoľby
Odporúčame

Voľby by vyhralo OĽaNO, Pellegriniho neexistujúca strana by bola druhá

Agentúra AKO zverejnila výsledky prieskumu, ktorý ukazuje ako by v prípade volieb vyzeralo zloženie novej Národnej rady. Vyhralo by OĽaNO a druhý by skončil HLAS Petra Pellegriniho.

Dôležité
  • Do parlamentu by sa dostalo sedem strán.
  • Zvíťazilo by OĽaNO, druhý by bol HLAS a tretí Smer-SD.
  • Súčasná vládna strana Za ľudí by skončila pred bránami parlamentu.
  • Mimoparlamentné Progresívne Slovensko by získalo 10 mandátov v NR SR.

Zloženie parlamentu by bolo výrazne iné ak by sa voľby konali v siedmom mesiaci tohto roka. Vyšlo to z prieskumu agentúry AKO, ktorý sa realizoval telefonicky od 7. do 17. júla 2020 a na vzorke 1000 respondentov.

Víťazné OĽaNO

Víťazom volieb by sa podľa tohto prieskumu stala strana OĽaNO. Strana súčasného premiéra Igora Matoviča by získala v Národnej rade SR celkovo 44 kresiel a volebný výsledok by bol 23,5%. Oproti prieskumu z apríla tohto roka však OĽaNO stratilo až 6,4%. Vtedy malo OĽaNO až 29,9%.

Prieskum však nestihol zachytiť aktuálnu kauzu premiéra Igora Matoviča a jeho diplomovej práce. Odkopírovaná diplomová práca premiéra môže znamenať ďalší pokles preferencií najsilnejšej vládnej strany. Podobnú kauzu pritom musela riešiť vládna koalícia aj v prípade predsedu parlamentu Borisa Kollára. Z prieskumu je pritom zrejmý úbytok voličov strany Borisa Kollára.

Pellegrini druhý

Peter Pellegrini opúšťa stranu Smer-SD / Bývalý slovenský premiér a tiež podpredseda strany Smer-SD, Peter Pellegrini, dnes v Banskej Bystrici oznámil svoj odchod zo strany Smer-SD. O odchode Pellegriniho…

 

Zaujímavo však dopadla ešte neexistujúca strana bývalého premiéra Petra Pellegriniho. V prieskume ju agentúra označila ako politickú stranu HLAS bez mena Petra Pellegriniho. „Politická strana HLAS bola meraná pod značkou HLAS, meno P. Pellegriniho sa respondentom nečítalo. Strana HLAS bola zaradená po oficiálnom zverejnení jej názovu, aby sa presne odmerali jej preferencie bez uvádzania mena jej lídra,“ uviedla agentúra AKO vo výsledkoch prieskumu.

Novovznikajúca strana Petra Pellegriniho by získala v parlamente až 31 kresiel. Celkovo by strana HLAS získala 16,7% hlasov. Čo je viac ako strana Smer z ktorej Pellegrini nedávno aj s ďalšími poslanci odišiel.

Smer tretí

Na treťom mieste by skončila strana Smer-SD. Strana pod vedením Roberta Fica však výrazne stratila za čo sa podpísal zrejme odchod Petra Pellegriniho a niektorých ďalších poslancov Smeru.

Smer by však vo voľbách výrazne stratil a získal by výrazne menej kresiel v parlamente. Ak by sa voľby konali v siedmom mesiaci tohto roka získal by Smer v parlamente len 20 kresiel. Percentuálne by Smer získal len 10,7% hlasov, čo je najhorší výsledok od vzniku Smeru.

Ďalšie štyri

Do parlamentu by sa však dostali ďalšie štyri politické strany – SaS, ĽSNS, SME Rodina a Progresívne Slovensko. Za ľudí by sa do parlamentu nedostalo.

Štvrtá by skončila strana Sloboda a Solidarita so ziskom 18 kresiel v parlamente a ziskom 9,4%. Piata by skončila extrémistická ĽSNS so ziskom 15 mandátov a 7,9%.

Print  CSV  Excel  

Výrazný pokles zaznamenala strana SME Rodina. Pod pokles preferencií sa zrejme podpísala najmä zrejme kauza jej predsedu Borisa Kollára a plagiátorstva jeho diplomovej práce. Kollárova SME Rodina by vo voľbách získala iba 12 poslancov a 6,4%.

Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu by bola strana Progresívne Slovensko. Tá by však do parlamentu prešla s tesným výsledkom 5,2% hlasov a ziskom 10 kresiel.

Vládu by nezložili

Do parlamentu by sa nedostala súčasná vládna strana Za ľudí. Zostala by pred bránami parlamentu so ziskom len 4%. Oproti prieskumu z apríla tohto roka si však strana Za ľudí o jedno percento polepšila.

Súčasná vládna koalícia by vládu nedokázala zložiť. V parlamente by strany OĽaNO, SME Rodina a SaS získali len 74 mandátov, čo by na vládnutie nestačilo. Vládu by však nezložili ani strany Smer a HLAS. Spolu by mali len 51 kresiel.

K súčasnej vládnej koalícii by sa však mohla pridať aktuálne mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko. Spolu by mali tieto štyri strany celkovo 84 mandátov v Národnej rade, čo by na vládnutie stačilo. Staronový premiér by však nemal už ústavnú väčšinu.

Zdroj
Agentúra AKO
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button