FinancieSlovenskoSprávy

Ministerstvo práce spúšťa projekt na podporu zamestnávania mladých

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Milana Krajniaka postupne spúšťa projekty zamerané na podporu zvyšovania kvalifikácie a aktivity mladých nezamestnaných.

Tie počas pandémie koronavírusu nahradila „Prvá pomoc“ pre zamestnávateľov, zamestnancov a SZČO, v rámci ktorej úrady práce vyplatili vyše 1,4 milióna prijímateľom takmer pol miliardy eur.

Chýbajú skúsenosti

Podľa zamestnávateľov je najväčším hendikepom mladých ľudí pri hľadaní zamestnania absencia pracovných návykov a skúseností z praxe.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spolu s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny preto spúšťa projekt „Praxou k zamestnaniu 2“, vďaka ktorému podporí vytvorenie približne 1.000 pracovných miest pre mladých bez praxe.

Iba niektorí

Zamestnávatelia, ktorí majú záujem zamestnať mladého nezamestnaného do 29 rokov a poskytnúť mu prax, môžu na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o finančný príspevok na jeho mzdu, aj mentorovanie.

Podmienkou je, že pre neho vytvoria nové pracovné miesto na minimálne 6 mesiacov, resp. na dobu neurčitú, pričom finančné príspevky na toto pracovné miesto budú poskytované najviac 9 mesiacov.

V júni sa zamestnalo viac ľudí ako v máji. Nezamestnanosť však stúpla

/ Je to dokonca viac ako v júni minulého roka, keď do zamestnania nastúpilo 12.973 ľudí. Už druhý mesiac tak stúpa…

Príspevok na mzdu zamestnanca je vo výške 95 % celkovej ceny práce, maximálne do výšky 784,16 eura. Na každého mentora môže zamestnávateľ dostať najviac 98,02 eura. Úrad prispeje aj na osobné ochranné pracovné prostriedky, pracovné pomôcky či náradie, a to najviac 71,92 eura.

Aj mladí dostanú príspevok

„Zamestnávateľ si môže takto vyškoliť zamestnanca presne podľa svojich predstáv a následne mu ponúknuť trvalé miesto. A mladý človek získa prax, nové vedomosti aj zručnosti. Je to win-win situácia pre zamestnávateľa, zamestnanca aj štát,“ povedal o projekte minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Krajniak chce podporiť aj aktivitu mladých nezamestnaných do 29 rokov pri hľadaní práce. Ak si sami nájdu zamestnanie, budú môcť požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o finančný príspevok k mzde.

Prvých 6 mesiacov v zamestnaní dostanú každý mesiac 126,14 eura, ďalších 6 mesiacov 63,07 eura. Týmto budú motivovaní pracovať aj za nižšiu mzdu, ktorá ich doteraz mohla odrádzať od nástupu do zamestnania.

Aj rekvalifikácia

Mladí, ale aj iné skupiny evidovaných nezamestnaných, ktorí si nevedia nájsť prácu, môžu využiť aj príspevok na rekvalifikáciu. Poskytovateľa kurzu si vyberú sami a ak úrad vzdelávanie schváli, náklady na kurzovné uhradí priamo poskytovateľovi.

Nezamestnanému poskytne ministerstvo príspevok na cestovné a tiež na stravné. Úrady práce majú na rekvalifikácie vyčlenených 17,3 mil. eur.

Zdroj
Ministerstvo práce SR
Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button